Porowatość włosów – jak ją rozpoznać?

wlosy porowate

Porowatość włosów wymiernie wpływa na ich zachowanie oraz na dobór odpowiednich kosmetyków. Jak jednak sprawdzić tę cechę na własną rękę?

Porowatość włosów – czym ona właściwie jest?

Od wielu już lat naukowcy oraz specjaliści z dziedziny kosmetyki szukają idealnych sposobów, dzięki którym zadbanie o nasze ciało stanie się nie tylko prostsze, ale również i efektywniejsze. Jednym z najważniejszych odkryć bez wątpienia było jednak to, jak wielką wagę w kontekście zachowania naszych włosów ma ich porowatość. Nie da się ukryć, że ta cecha wpływa w naprawdę znaczący sposób na zachowanie naszej fryzury, a także pokazuje tendencje, które mogą uwypuklać nasze włosy.

Czym jednak tak właściwie jest porowatość włosów? Jest to tak właściwie określenie zachowania łusek na naszych włosach złożonych z martwych komórek względem kory. Im bardziej wspomniane wcześniej łuski są odchylone, tym większa jest porowatość włosa, a więc kora jest mocniej wystawiona na działanie czynników zewnętrznych, a struktura całego włosa jest bardziej otwarta. Wpływa to na naprawdę wiele kwestii dotyczących tego, jak nasze włosy się zachowują, a także, w jakiej kondycji one są.

Jak rozpoznać, jaką porowatością cechują się nasze włosy?

Dobranie odpowiedniego sposobu pielęgnacji do naszych włosów w sporej części zależy między innymi od tego, jaka jest ich porowatość. Wygląda więc na to, że w celu wybrania właściwych kosmetyków konieczne jest zrozumienie, jak tak właściwie nasze włosy są zbudowane. Jak więc sprawdzić porowatość naszych włosów?

Możemy tutaj wspomnieć o wielu ciekawych sposobach. Najlepiej oczywiście byłoby po prostu wziąć mikroskop i sprawdzić pod nim, jak wygląda ich struktura, lecz nie każdy ma takie narzędzie pod ręką. W domowych warunkach bardzo często wystarczy jednak wykorzystanie szklanki wody i wrzucenie do niej naszego włosa. W zależności od tego, czy opadnie on na dno, czy utrzyma się na powierzchni, będziemy mogli wydedukować, czy posiadamy włosy o wysokiej, czy niskiej porowatości.

Dobór pielęgnacji w zależności od porowatości naszych włosów

Gdy dowiemy się już, jaką porowatość posiadają nasze włosy, kolejnym niezwykle istotnym krokiem będzie znalezienie odpowiednich produktów. Jak więc dobrać właściwe kosmetyki do włosów? Włosy wysokoporowate wymagają częstej i dogłębnej pielęgnacji odżywkami czy olejami, dzięki którym nie tylko będą one mocno nawilżone, ale również nie będą się puszyć. W przypadku włosów o niskiej porowatości zaś warto postawić na środki normalizujące i za nic w świecie nie przesadzać z odżywianiem.