Architekt – jaki jest jego zakres usług?

architektura

Architekt to specjalista, który ma odpowiednie wykształcenie i uprawnienia do projektowania różnego typu budynków – nie tylko mieszkalnych, ale również użyteczności publicznej, komercyjnych, biurowych czy przemysłowych. Choć jest to zawód twórczy, to wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych, co sprawia, że często ciężko jest znaleźć dobrego architekta. Jaki powinien być jego zakres usług? Podpowiadamy. 

Architekt – projektowanie budynków

Architekt w Orzeszu to specjalista, który oferuje możliwość zaprojektowania dowolnego budynku – zarówno mieszkalnego, użyteczności publicznej, biurowego, jak i przemysłowego. Bez jego pomocy nie będziemy więc w stanie przeprowadzić procesu inwestycyjnego. Architekt opracowuje nie tylko bryłę dostosowaną do funkcji danego obiektu, ale zajmuje się również rozlokowaniem w nim pomieszczeń oraz wszelkich niezbędnych instalacji i mediów.

Architekt – przebudowa budynku

Biura architektoniczne w Orzeszu odwiedzają również inwestorzy, którzy chcą dokonać przebudowy budynku. Do obowiązków architekta należy sprawdzenie, czy rozbudowa obiektu jest możliwa, a następnie wykonanie projektu, który będzie zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy, a przede wszystkim oczekiwaniami inwestora. Należy jednak pamiętać, że zwłaszcza w przypadku starych domów, bardzo często są one w tak złym stanie, że ich przebudowa jest niemożliwa. W takiej sytuacji zazwyczaj zalecane jest zburzenie takiego budynku i postawienie nowego na tej samej działce.

Architekt – adaptacja gotowego projektu

Bardzo często, zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych inwestorzy decydują się na zakup gotowego projektu takiego budynku. W takiej sytuacji jednak również musimy skorzystać z usług architekta, którego zadaniem jest adaptacja projektu, a więc dostosowanie go do konkretnej działki i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy.

Architekt oferuje również wiele innych usług. Może czuwać razem z kierownikiem budowy nad realizacją danego zlecenia, pomagać inwestorom w wyborze działki pod inwestycję i w wielu innych czynnościach.