Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru pediatry?

lekarz pediatra

Zarówno leczenie, jak i profilaktyka dzieci mają ogromny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Regularne kontrole u pediatry pozwolą na uniknięcie poważnych chorób. Pediatrów jest sporo, warto więc dobrze poszukać tego odpowiedniego dla naszego dziecka. Na początek warto zastanowić się, co leży w kompetencjach pediatry i na czym się skupić przy wyborze najlepszego dla naszych dzieci.

Czym takim zajmuje się pediatra?

Pediatra to specjalista zajmujący się dziećmi. Ten lekarz leczy rozmaite choroby, jakie występują u dzieci, ale odpowiada też za profilaktykę. W jego kompetencji leży leczenie różnorakich chorób takich jak infekcje, grypy czy alergie. Poza tym pediatra w niedzielę w Inowrocławiu zajmuje się wszelakimi zmianami skórnymi, zezem czy bólami brzucha.

Taki specjalista może skierować dziecko na dalsze badania laboratoryjne i diagnostyczne. Może także wystawić skierowanie do szpitala, jeśli stan dziecka tego wymaga. Skierowanie może być też do specjalisty, jeśli konkretny problem się pogłębia.

W jego kompetencji leży także profilaktyka dzieci. Zalicza się do tego bilans zdrowia, który wykonywany jest kilka razy, co kilka lat, aż do ukończenia przez dziecko pełnoletności. Pozwala to na kontrolowanie rozwoju fizycznego i psychicznego. Dodatkowo pediatra sprawuje pieczę nad szczepieniami obowiązkowymi.

Jak wybrać dobrego pediatrę?

Dobry pediatra to przede wszystkim ktoś, kto ma podejście do dzieci. Zazwyczaj małe dzieci nie chcą dać się zbadać. Dobrze byłoby, gdyby lekarz pediatra potrafił w jakiś sposób zachęcić dziecko do badania lub odwrócił jego uwagę tak, aby  się ono nie denerwowało. Kluczowe jest odpowiednie podejście.

Przy wyborze pediatry musimy się też zorientować, jak wyposażony jest jego gabinet. Pediatra powinien mieć najnowszy sprzęt, a sala, w której przyjmuje, powinna być urządzona nowocześnie.

Z racji tego, iż ten specjalista pracuje z dziećmi, ważne jest, aby był on także dla nich przystosowany. Dobre okażą się kolorowe naklejki na ścianach i kącik dziecięcy z zabawkami. Dzieci na pewno ucieszy też dyplom lub naklejka dla dzielnego pacjenta.