Do czego służą wyłączniki nadmiarowoprądowe AC?

wlyaczniki nadmiarowopradowe

Zabezpieczenia sieci energetycznej to jedna z ważniejszych kwestii, jeżeli zagwarantowane ma być bezpieczeństwo dla domowników, pracowników i wszystkich urządzeń. Bardzo łatwo może dojść do przeciążenia sieci, jeżeli nie są zainstalowane na przykład wyłączniki nadmiarowo-prądowe. Podczas projektowania systemów elektrycznych zawsze zwraca się na nie uwagę.

Wykorzystanie wyłączników nadmiarowoprądowych

Niezależnie od tego, o jak dużą instalację elektryczną chodzi i w jakim budynku będzie się ona znajdować, zawsze zagwarantowane muszą być odpowiednio obwarowane właściwymi przepisami zabezpieczenia. Nie bez powodu coraz większa ilość inwestorów inwestuje w wyłączniki nadmiarowoprądowe AC, które obecnie są podstawowymi elementami systemów zabezpieczeń elektrycznych. To właśnie dzięki nim można skutecznie chronić instalacje przed niechcianymi przeciążeniami i zwarciem.

Ich najważniejszym zadaniem jest wykrywanie groźnych sytuacji. Chodzi o takie okoliczności, gdy na przykład przepływający przez obwód prąd będzie przekraczać dopuszczalną wartość. To wtedy właśnie może występować duże niebezpieczeństwo wystąpienia zwarcia i jeszcze gorszych konsekwencji. Wtedy właśnie w wyłączniku wyłączany jest obwód, co zapobiega uszkodzeniu i pożarowi.

Gdzie najczęściej wykorzystujemy wyłączniki nadmiarowoprądowe AC?

Tego typu rozwiązania stosuje się w najróżniejszych aplikacjach elektrycznych. Przede wszystkim inwestorzy je cenią za bardzo dużą skuteczność, jeżeli chodzi o zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom. Najpowszechniejsze zastosowanie będą mieć w sieciach elektroenergetycznych, ale również w przemyśle, czy też budynkach mieszkalnych. Często są także oferowane, gdy proponowana jest klientom fotowoltaika w Elblągu.

Mogą być stosowane w bardzo różnych instalacjach także w budynkach użyteczności publicznej. Charakteryzują się dopasowaniem do bardzo różnych systemów zabezpieczeń. Z kolei ich montażem zawsze powinni się zajmować wykwalifikowani specjaliści z uprawnieniami.