Zmarszczki palacza – poznaj czym są!

zmarszczki

Zmarszczki palacza najczęściej występują u osób, które często palą, ponieważ układają usta w kształt „dzióbka” i zasysają powietrze. Po utrwaleniu się zmarszczki palacza nadają twarzy charakterystyczny wygląd – twarz wygląda na smutną i zmęczoną. Zmarszczki palacza utrudniają ładne nałożenie błyszczyka bądź szminki, dlatego kobiety bardzo ich nie lubią. Pomimo charakterystycznej nazwy, zmarszczki palacza powstają nie tylko u palących osób, chociaż one są podwójnie narażone na ten problem.

Zmarszczki palacza – jak wyglądają?

Zmarszczki palacza, inaczej nazywane kodem kreskowym, tworzą się nad ustami. To charakterystyczne pionowe linie, które pojawiają się szczególnie nad górną wargą. Istotne jest to, że wyglądają one nieestetycznie. To następstwo charakterystycznego ułożenia ust towarzyszącego paleniu papierosów. Wraz z upływem czasu zmarszczki palacza pogłębiają się i deformują górną wargę, jednocześnie zaburzając kontur ust. To rodzaj zmarszczek mimicznych, które pogłębiają się na skutek pewnych nawyków, takich jak np.:

Nawyk

Charakterystyka

picie z butelki albo przez słomkę

usta układają się w charakterystyczny tzw. „dzióbek”

żucie gumy

zbyt częste żucie gumy działa obciążająco na mięśnie znajdujące się w okolicach ust, co przyczynia się do spadku elastyczności skóry

układanie ust w tzw. „dzióbek”

np. podczas wykonywanie zdjęć typu „selfie” albo wiele osób robi to zupełnie nieświadomie będąc w stanie większego skupienia bądź napięcia

Zmarszczki palacza – jak je usunąć poza rzuceniem palenia?

Jak zmarszczki palacza można zniwelować? Poza rzuceniem palenia możemy zrobić dla skóry coś jeszcze. To ważne szczególnie dla osób, które zmagają się z tym problemem pomimo tego, że nie są palące. Jednym ze sposobów jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Pomogą one poprawić kondycję mięśni mimicznych i wpłyną dodatkowo na lepsze ukrwienie okolic oczu. Efektem wykonywanych regularnie ćwiczeń będzie wygładzenie zmarszczek palacza.

Masaż twarzy to kolejna propozycja na zmarszczki palacza. Zabieg powinien trwać kilka minut, lecz być powtarzany codziennie. Podczas wykonywania masażu, zaleca się, aby wcierać krem pielęgnacyjny, ponieważ nie ułatwi on poślizg i masowanie będzie przyjemniejsze. Po masażu można jeszcze przez chwilę delikatnie głaskać skórę. Dzięki tym czynnościom tkanka będzie dotleniona oraz odżywiona, przez co zwiększą się jej regeneracyjne możliwości.

Proces likwidacji zmarszczek palacza, aby był skuteczny, powinien być wieloczynnikowy. Chcąc osiągnąć oczekiwane rezultaty najlepiej, aby zarówno ćwiczenia, jak i masaże, uzupełnić dodatkowo odpowiednimi kosmetykami i dietą lub suplementacją – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Celem diety jest pobudzenie skóry do regeneracji przez dostarczenie jej pewnych składników odżywczych przyczyniających się do wzmocnienia zwiotczałych już fragmentów i wypełnienia powstałych pionowych wgłębień. Warto w tym temacie zasięgnąć porady specjalisty z zakresu żywienia, ponieważ sporządzenie właściwego jadłospisu wymaga głównie odpowiedniej wiedzy.

Oddziaływanie wewnętrzne stanowi formę skutecznej metody w walce ze zmarszczkami. Wszystko wiąże się również z całościowym podejściem do zdrowia. Dieta jest zatem podstawą troski o zdrową skórę, bo wraz z nią dostarczamy do skóry mikroelementy i witaminy potrzebne komórkom do odnowy – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog

Wartościowym składnikiem w diecie, który jest ważny dla ludzkiego organizmu, jest witamina C występująca w owocach albo tłustych rybach, bo bierze ona udział w syntezie kolagenu. Należy także dostarczać NNKT, których organizm nie wytwarza, a które biorą udział w procesach przeciwzapalnych. Ich źródłem są orzechy i ziarna oraz ryby morskie.

Zmarszczki palacza – wpływ palenia na skórę

Zmarszczki palacza to najczęściej efekt nadmiernego i długoletniego palenia papierosów. Palenie ma negatywny wpływ na zdrowie, ponieważ:

 • nikotyna wywołuje zwężenie naczyń krwionośnych od wewnętrznej warstwy skóry, a to osłabia dopływ krwi do skóry. Efektem jest jej słabsze zaopatrzenie w tlen i ważne składniki odżywcze,

 • liczne substancje chemiczne znajdujące się w dymie tytoniowym niszczą nie tylko kolagen, ale również elastynę, które nadają skórze elastyczność czy też siłę,

 • skóra szybciej starzeje się ze względu na toksyny zawarte w dymie tytoniowym.

Zmarszczki palacza – lepszy krem czy zabiegi w celu ich zniwelowania?

Zmarszczki palacza powinno się natychmiast redukować, kiedy tylko dostrzeże się je. Na początek warto zastosować naturalną pielęgnację, np. każdego wieczoru. Na zabiegi w specjalistycznym gabinecie powinny się zdecydować osoby z głębokimi zmianami skórnymi.

Zmarszczki palacza – Izozoe Eye

Zmarszczki palacza należy spłycać przy pomocy kremów przeciwzmarszczkowych. Przykładowym produktem do zastosowania na ten problem jest krem Izozoe Eye. Ten lekki krem szybko wchłania się, zatem można stosować go pod makijaż. Zawiera wysoką zawartość witamin oraz składników mineralnych, które efektywnie wspierają delikatną skórę i wzmacniają jej włókna kolagenowe. Po regularnym stosowaniu tego kosmetyku zmarszczki wyraźnie się wygładzają.

Zmarszczki palacza – podsumowanie

Zmarszczki palacza to problem, z którym zmaga się duża część społeczeństwa. Pomimo tego, że nie jest łatwo ich uniknąć, można spowolnić ich pogłębianie. Aby mieć gładką i jędrną skórę należy zrezygnować z dotychczasowych złych nawyków: przede wszystkim odstawić używki. Kluczem do sukcesu jest regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków z naturalnym składem i dbanie o właściwą dietę, jak również suplementację.

FAQ

 1. Dlaczego na zmarszczki palacza najlepsze są kosmetyki z naturalnym składem?

Na zmarszczki palacza nie warto stosować kosmetyków z chemicznymi składnikami, ponieważ nie działają one korzystnie na cerę. Poza tym, że mogą one wysuszać ją, to jeszcze wpłyną na zniszczenie odporności na wszelkie czynniki zewnętrzne. Kolejnym argumentem jest alergizowanie cery oraz przyspieszone jej wiotczenie. Lepiej postawić na produkty ze składnikami naturalnymi np. Izoze Eye.

 1. Jakie składniki powinien zawierać właściwy kosmetyk na zmarszczki palacza?

Należy zwrócić uwagę, aby produkt zawierał m.in. witaminy A, C i E – odżywiają, kofeinę – która pobudza krążenie i substancje nawilżające np. mocznik.

 1. Czy po rzuceniu palenia zmarszczki palacza znikną?

Zmarszczki palacza nie znikną samoistnie, jednakże można zdecydować się na specjalistyczny zabieg, aby szybciej przywrócić lepszy wygląd skórze.

 1. Czy zmarszczki palacza występują u każdego w tym samym czasie?

Nie, ponieważ każdy prowadzi inny tryb życia. Zmarszczki palacza postarzają, a na nie wpływa również niezdrowy tryb życia, przez co mogą powstać one już przed trzydziestką.

Bibliografia

 1. Liang M.D., Narayanan K., Method for removing skin wrinkles, 1990

 2. Miczka A., Roślinne komórki macierzyste w kosmetykach, 2016

 3. Prem Y.W., Moccozet K.L.,  Magnenat-Thalmann N., Simulating wrinkles and skin aging, 1999

 4. Moriarty C.K., Zastosowanie toksyny botulinowej w zabiegach odmładzania skóry twarzy, 2004

 5. Górska A., Graboś A., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Profesjonalna pielęgnacja twarzy, 2018