Kamień dekoracyjny i jego zastosowanie

kamien

Z pomocą kamienia dekoracyjnego można znacząco ubogacić zarówno wnętrze domu, jak i jego otoczenie. Posiada on naprawdę wiele zastosowań i co ważniejsze dziś jest niesamowicie uniwersalny, gdyż dostępny jest w ogromnej liczbie rodzajów, a także barw. Jak więc można zastosować kamien dekoracyjny?

Jakie są rodzaje kamienia dekoracyjnego?

Aby poznać szereg zastosowań kamienia dekoracyjnego warto dowiedzieć się jakie są jego rodzaje. Kamień dekoracyjny w Stargardzie, bądź innych miejscach Polski dostępny jest w trzech głównych odmianach. Podstawowy to kamień gipsowy. Jest on najtańszy i może być użyty głównie w salonach oraz sypialniach, gdyż intensywnie wchłania wilgoć.

Opcję pośrednią stanowi kamień wykonywany na bazie betonu. Mogą to być płytki barwione w masie. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także nie absorbują wilgoci w dużych ilościach, dzięki temu można je użyć nawet na elewacjach, a także w kuchniach i łazienkach. Dostepne są tez płytki malowane, których wadą jest jednak to, że są podatne na zarysowania.

Najdroższy jest oczywiście naturalny kamień dekoracyjny. Jest on najtrwalszy. Najczęściej jest nim wapień, granit lub trawertyn. W jego wypadku takie parametry jak absorpcja wilgoci różni się w zależności od użytego kamienia.

Jak można użyć kamień dekoracyjny?

Dobrze wykorzystany kamień dekoracyjny może znacząco wzbogacić wnętrze lub elewację. W domach stosuje się go na przykład na ścianach, ale też na podłogach. Tutaj to, którego rodzaju można użyć zależy od tego ile wilgoci jest w danym miejscu. Za pomocą kamienia o niskiej absorpcji można na przykład stworzyć bardoz elegancką kuchnię.

Bardzo często spotykany jest także kamień dekoracyjny używany na elewacjach. Może on mieć formę regularnie wyciętych płytek, ale bardzo często zdarzają się także kompozycje utworzone z nieregularnych kształtów, które nadają kamieniowi bardziej naturalnego wyglądu. Najważniejszy w przypadku takiego zastosowania jest wybór kamienia, który dobrze znosi wystawienie na warunki atmosferyczne takie jak przede wszystkim opady deszczu.