Budowa hal przemysłowych – jak wybrać najlepszą firmę?

hala

Budowa hali przemysłowej to kosztowna inwestycja. Aby mieć pewność, że zostaną dobrze wydane, do prac trzeba wybrać specjalistów. Kogo zatrudnić i jak przebiega wznoszenie hali?

Od czego zaczyna się budowa hal przemysłowych?

Nim budowa hal produkcyjnych dojdzie do skutku, trzeba spełnić kilka urzędowych formalności. Inwestor zobowiązany jest wystąpić o pozwolenie na rozpoczęcie prac do starostwa powiatowego lub urzędu miejskiego, na którego obszarze znajduje się działka.

Od momentu złożenia wniosku urzędnicy mają 60 dni na wydanie decyzji. Nie zawsze jest ona pozytywna. Właściciel gruntu przede wszystkim musi przedstawić dokument poświadczający prawo do zabudowy działki. Pozwolenie wstrzymać może również zażalenie właścicieli okolicznych gruntów.

Do wydania pozytywnej decyzji niezbędny jest komplet dokumentów. Urzędy wymagają projektu architektonicznego i branżowego. Nie obejdzie się też bez wypisu i wyrysu lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jak wybrać firmę do zaprojektowania hali przemysłowej?

Warte polecenia się firmy, które mogą pochwalić się zrealizowaniem różnorodnych inwestycji. Przyczyną są diametralne różnice między poszczególnymi projektami. Dla przykładu producent mebli będzie miał inne wymagania niż firma farmaceutyczna.

Niezależnie od branży, w której działa inwestor, trzeba uwzględnić różnorodne zabezpieczenia. Straż Pożarna zatwierdzi odbiór techniczny hali tylko, gdy wyposażona będzie m.in. w czujniki dymu i zalania. W miejscach podwyższonego ryzyka potrzebne są też wykrywacze groźnych dla zdrowia i życia substancji.

Jak wznosi się halę przemysłową?

Po określeniu wymagań wykonawca przedstawia klientowi kosztorys budowy. Następnie zaczyna prace ziemne. Jedną z nich jest osuszenie terenu. Później stawia się fundamenty i wznosi stalowy stelaż hali.

Następny krok to obłożenie hali płytami. Ściany i dach mogą być wykonane z blachy falistej lub trapezowej. Nie chronią jednak przed zimnem. Do zapewnienia izolacji cieplnej stosuje się płyty warstwowe. Na koniec montuje się drzwi i okna, kładzie podłogę oraz wnosi wyposażenie.