Złomowanie samochodów – na czym polega?

Czasem sytuacja życiowa może zmusić nas do kasacji samochodu. W takim przypadku warto zdawać sobie sprawę z procedur, które ten proces umożliwiają. Kiedy można oddać samochód do kasacji? Jak przebiega złomowanie auta? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można poniżej. 

Kiedy można oddać samochód do kasacji?

Najczęściej złomowaniu poddawane są samochody, które z powodu uszkodzeń nie nadają się już do jazdy. W takiej sytuacji kasacja pojazdu nakazana jest przez prawo. Niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z konsekwencjami finansowymi. Oprócz samej kasacji zobowiązani jeszcze jesteśmy do zadbania o wypełnienie związanych z tym formalności. Wypadek to jednak niejedyny przypadek, w którym auto może być oddane do złomowania.

Decyzję o kasacji pojazdu może podjąć również sam właściciel. Przykładem sytuacji, w której może to nastąpić jest np. nieopłacalność naprawy lub niemożność znalezienia kupca na dany pojazd. Jeżeli wyrejestrujemy zezłomowane auto to możemy również liczyć na obniżenie składki OC. Usługi złomowania samochodów na terenie województwa zachodniopomorskiego można znaleźć wyszukując w Google frazę złomowanie samochodów w Kołobrzegu.

Jak wygląda proces kasacji samochodu?

Pojazd przeznaczony do kasacji należy oddać do stacji demontażu. Przed zdecydowaniem się na usługi konkretnej firmy trzeba upewnić się, że działa ona w sposób legalny. Jak przebiega sam proces kasacji? W pierwszej kolejności z samochodu usuwane jest paliwo oraz wszelkie płyny. Następnie wiele podzespołów podlega demontażowi, gdyż mogą zostać one poddane recyklingowi.

Proces złomowania auta to również formalności. Oddawany przez nas pojazd koniecznie musi posiadać tabliczkę z numerem VIN. Podczas wizyty w stacji demontażu jako właściciele pojazdu musimy posiadać ze sobą dowód osobisty, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne oraz potwierdzenie ostatniego ubezpieczenia. Zaświadczenie o kasacji pojazdu wydawane jest w trzech kopiach: dla nas, dla stacji oraz miejscowego wydziału komunikacji. Osoby z okolic Szczecina zachęcamy do sprawdzenia wyszukiwania kasacja samochodów w Szczecinie.