Lekarz rehabilitacji — jak znaleźć najlepszego?

rehabilitacja

Lekarz rehabilitacji to specjalista, do którego powinny wybrać się osoby po różnego rodzaju wypadkach, a także cierpiące z powodu bólu lub ograniczonej ruchomości wywołanej urazami, wadami wrodzonymi, lub nabytymi, a także schorzeniami wynikającymi z chorób przewlekłych, na przykład reumatologicznych czy neurologicznych. Obecnie jednak nie wszyscy pacjenci wiedzą do jakiego specjalisty w powyższych przypadkach powinni się kierować i po czym poznać dobrego fachowca. Jak znaleźć najlepszego lekarza rehabilitacji? Podpowiadamy.

Lekarz rehabilitacji — specjalność

Lekarz rehabilitacji w Bydgoszczy to osoba, która często mylona jest z fizjoterapeutą. Ten pierwszy specjalista to człowiek, który skończył medycynę, a następnie ukończył specjalizacje z zakresu rehabilitacji. Fizjoterapeuta zaś to osoba, która wykonuje zawód medyczny, lecz skończyła fizjoterapię i nie posiada takich kompetencji jak lekarz.

Szukając lekarza rehabilitacji, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on właściwą specjalizację. Dodatkowo chcąc skorzystać z jego porady w ramach NFZ, musimy mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, neurologa lub ortopedy. Prywatnie w kolei nie potrzebujemy takiego zaświadczenia.

Czym wyróżnia się lekarz rehabilitacji?

Rehabilitacja w domu pacjenta w Bydgoszczy to usługa, która rzadko wykonywana jest przez lekarza rehabilitacji. Zazwyczaj zagadnieniem tym zajmuje się fizjoterapeuta. Do lekarza rehabilitacji należy zgłosić się w przypadku chorób takich jak zwyrodnienie stawów, zespołów bólowych i przeciążeniowych, a także dystrofii mięśniowych.

Tego specjalistę powinni odwiedzić również pacjenci cierpiący z powodu chorób reumatologicznych, kardiologicznych, neurologicznych i ortopedycznych. Jego pomoc jest nieoceniona również w przypadku stanów pourazowych, takich jak zwichnięcie, stłuczenie, złamanie czy skręcenie. Specjalista taki powinien być empatyczny, wrażliwy, cierpliwy, posiadać dużą wiedzę i doświadczenie i starać się jak najlepiej dobrać terapię do problemów pacjenta.