Balsamacja zwłok – co warto o niej wiedzieć?

balsamowanie ciala

Proces jakim jest balsamacja zwłok jest niezwykle popularny szczególnie w Europie Zachodniej, czy też w Stanach Zjednoczonych. Ostatnio balsamacja zaczyna być również coraz bardziej popularna także w Polsce. Ma ona naprawdę wiele zalet. Gdzie wykonywana jest balsamacja zwłok, czemu warto się na nią zdecydować i co warto niej wiedzieć?

Kto wykonuje balsamację zwłok?

Chcąc znaleźć osobę, która jest w stanie zaoferować usługę jaką jest balsamacja zwłok w Białymstoku musimy znaleźć dobry dom pogrzebowy, który zajmuje się między innymi właśnie balsamacją. Powinien on zatrudniać osobą, jaką jest balsamista. Jest to człowiek, który ma za sobą specjalne kursy i potwierzdenia ich ukończenia, dzięki czemu jest on w stanie zabalsamować ciało przy zachowaniu szacunku, który należy się zmarłemu.

Szukając domów pogrzebowych warto zwrócić uwagę również na inne kwestie. W wypadku niektórych zmarłych na balsamację jest już za późno, gdyż procesy rozkładu zaszły za daleko. Wtedy potrzebna może być kremacja w Białymstoku, która również pozwala na pochówek zmarłego z zachowaniem należytego szacunku.

Co warto wiedzieć o balsamacji?

Przede wszystkim warto wiedzieć kiedy balsamacja, czyli tanatopraksja powinna być wykonywana. Istnieją bowiem sytuacje, w których jest ona bardzo zalecana. Mowa tu na przykład o sytuacjach, w których chcemy by możliwe było ostatnie pożegnanie zmarłego przez bliskich przy otwartej trumnie. Wtedy balsamacja zatrzyma procesy rozkładu, usunie bakterie z ciała pozwalając na pożegnanie przez dotyk, a także pomoże w przywróceniu osobie zmarłej normalnego wyglądu, dzięki czemu będzie ona wyglądać jak podczas snu.

Balsamacja jest także zalecana w wypadku, gdy planuje się długi transport zwłok na miejsce pochówku, czy też czas oczekiwania na pogrzeb będzie nieco dłuższy. W ten sposób można pomóc w zatrzymaniu procesów pośmiertnych, zniwelować zasinienia, przebarwenia oraz plamy opadowe i sprawić, że nie będzie obecny bardzo nieprzyjemny zapach, który towarzyszy rozkładowi.