Zalety i wady domów szeregowych

Domy szeregowe to taki typ obiektów mieszkalnych wokół których nie brakuje kontrowersji. Można spotkać się zarówno z ich zagorzałymi przeciwnikami, jak i ze zwolennikami. Domy szeregowe najczęściej definiuje się jako domy jednorodzinne w bloku. Główny zarzut wobec domów szeregowych opiera się na tym, że segment gwarantuje co prawda komfort mieszkania prawie taki sam jak w domu wolnostojącym, jednak nie można liczyć na pełną swobodę z uwagi na to, że sąsiedzi są za ścianą. Jest jednak wiele plusów tego rodzaju budownictwa. Jakie są najważniejsze zalety domów szeregowych?

Budowa i eksploatacja szeregowców na przykładzie domów w Zbąszynku

Niewątpliwie, jedną z najważniejszych zalet domów szeregowych jest to, że wykazują one niższe koszty inwestycji na jeden segment, aniżeli miałoby to miejsce w przypadku domu wolnostojącego. Mniejsze są również same koszty zakupu działki oraz budowy wspólnych ścian. Warto też zwrócić uwagę na inne oszczędności, jakie niesie za sobą budownictwo szeregowe. Otóż, pomimo że uzbrojenie terenu i doprowadzenie mediów jest takie samo, to koszty rozkłada się na kilku inwestorów. Poza tym taniej wychodzi eksploatacja i konserwacja nieruchomości wspólnej.

Do kosztów dzielonych między wspólnotę wliczają się bowiem:

  • koszty wywożenia śmieci,
  • koszty sprzątania
  • koszty przyłączenia mediów.

Koszty te ponosi kilkanaście rodzin zamiast jednej. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że na domy na sprzedaż w Grzebienksu właściciele mają mały wpływ. Od razu dostają gotowy projekt. Mieszkańcy muszą liczyć się również z tym, że dom będzie wykańczany w różnym tempie, w zależności od tego, kiedy będą wprowadzały się kolejne osoby.

Co przekonuje do posiadania domu szeregowego?

Dom szeregowy jest bardziej komfortowy dla osób, które dotychczas mieszkały w bloku.

  • Prywatne wejście zapewnia wygodę i intymność.
  • Osiedla domów szeregowych zlokalizowane są najczęściej niedaleko od centrum miasta. Tak jak w Zbąszynku, mają dobre połączenie z centrum miasta i dzięki temu łatwo z nich dotrzeć do szkół, przedszkoli i innych obiektów.
  • W nowocześnie zaprojektowanych domach szeregowych istnieje podział na część rodzinną i prywatną. Można więc liczyć na odosobnienie wtedy, gdy będzie taka potrzeba.
  • W domach szeregowych można też mieć wydzielony własny ogródek, gdzie można odpoczywać i realizować ogrodnicze hobby.

Pomimo, że niektórzy znajdują wady domów szeregowych, to dla większości osób zalety szeregowców przewyższają wady. Na pewno, dom szeregowy jest lepszym rozwiązaniem niż mieszkanie w bloku. Coraz częściej można spotkać się z realizacją projektów domów szeregowych nawet w mniejszych miejscowościach. W związku z tym, warto już teraz przejrzeć gotowe projekty. Deweloperzy coraz bardziej dbają o to, by spełniać oczekiwania osób zamieszkujących w takich miejscach, dlatego domy szeregowe są coraz bardziej udoskonalane.