Rodzaje i zastosowanie tektury falistej

Tektura falista występuje w wielu odmianach i rodzajach. W porównaniu do tektury litej, jest bardziej złożonym materiałem, który może składać się z kilku warstw. Każdy Producenci tektury litej mają zazwyczaj w swojej ofercie także opakowania kartonowe z tektury falistej. Tektura lita jest najczęściej wykorzystywana do pudeł transportowych, a tektura falista znajduje o wiele więcej różnorodnych zastosowań w  handlu, gospodarce i codziennym życiu.

Rodzaje tektury falistej

Odmiany tektury falistej różnią się od siebie przede wszystkim typem fali. Można wyszczególnić falę B, D oraz E, czyli mikrofalę. Kolejna różnica dotyczy ilości warstw. Kartony z tektury falistej mogą mieć dwie, trzy, pięć albo aż siedem warstw. Kartony dwuwarstwowe polecane są do stosowania w domu. Chętnie korzystają z nich także firmy kurierskie i spedycyjne, ze względu na ich niewielką wagę. Tektura trzywarstwowa polecana jest do transportowania kruchych i delikatnych przedmiotów szklanych. Używa się jej także na budowie jako izolator akustyczny i termiczny. Tektura złożona z pięciu lub siedmiu warstw ma przeznaczenie na kartony przeprowadzkowe i kartony paletowe. Takie opakowania muszą być wyjątkowo wytrzymałe i trwałe.

Pudełka kartonowe z tektury falistej są całkowicie ekologiczne. Powstają w procesie recyklingu z celulozy, makulatury i pozostałości po obróbce drewna – najpierw formuje się masę papierową, a następnie z niej tworzy się odpowiednie arkusze. Są biodegradowalne, a co za tym idzie – wybierane przez świadomych konsumentów, którym zależy na ograniczeniu plastiku w codziennym życiu.

Zastosowanie tektury falistej

Tekturę falistą stosuje się do różnorodnych celów. Materiał ten może służyć do owijania łatwo tłukących się przedmiotów, takich jak szkło czy porcelana. Nadaje się także do pakowania książek. Służy również jako separatory przedmiotów w opakowaniach zbiorczych lub przekładki, a także po prostu wypełnienie kartonu. Wykonuje się z niej również akcesoria biurowe, teczki na dokumenty, ozdobne pudełka, torebki na wino oraz efektowne kartony klapowe.

Arkusze tektury falistej często sprawdzają się także w zupełnie nietypowych rolach. Używa się ich jako materiał ochronny na podłogi podczas remontu, która chroni drewno przed porysowaniem i zabrudzeniem czy zalaniem. Bywają także elementem dekoracji scen i prac plastycznych. Sam producent tektury litej i falistej może podpowiedzieć Ci, jak zastosować jego produkty z korzyścią dla każdego biznesu.