Dlaczego warto układać puzzle?

Puzzle od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością, a to owocuje szerokim wyborem wielu rodzajów puzzli. Stanowią doskonałą rozrywkę i rozwijającą zabawę edukacyjną. Znajdziemy puzzle zarówno dla bardzo małych dzieci, jak i dla osób dorosłych i całych rodzin. Wybierając odpowiednie puzzle, warto zwrócić uwagę na materiał wykonania, ilość i wielkość elementów oraz ogólny stopień trudności. Najpopularniejsze są klasyczne papierowe, drewniane lub piankowe puzzle z nadrukiem oraz nowoczesne puzzle 3D.

Korzyści z układania puzzli

Układanie puzzli jest wbrew pozorom dość skomplikowaną czynnością, która składa się z sekwencji wielu ruchów. Stanowi kreatywne wsparcie edukacyjne. Pomaga kształtować zdolności manualne i chwytność palców oraz ćwiczyć wykonywanie precyzyjnych ruchów dłoni. Wszystkie te umiejętności wspierają rozwijanie małej motoryki, czyli zdolności do wykonywania sprawnych ruchów, między innymi podczas chwytania przedmiotów. Rozwój małej motoryki może następować także poprzez lepienie z plasteliny, rysowanie, malowanie czy inne zabawy manipulacyjne.

Zabawa układankami jest również przygotowaniem do późniejszej nauki pisania. Ułatwia utrwalanie prawidłowego chwytu, co jest niezbędna dla dziecka podczas stawiania pierwszych literek. Dodatkowo, puzzle pozwalają także na trenowanie spostrzegawczości oraz umiejętności skupiania uwagi. Są także doskonałym ćwiczeniem pamięci i logicznego myślenia. Rodzaj puzzli warto dopasować do możliwości rozwojowych i naturalnych predyspozycji dziecka – duże elementy albo puzzle z nadrukiem przyjaznym dla maluchów z pewnością spotkają się z dużym entuzjazmem.

Puzzle dla całej rodziny

Układanie puzzli może być ciekawą aktywnością dla wszystkich członków rodziny. Nawet dzieci poniżej trzeciego roku życia mogą zainteresować się taką zabawą. Rodziny z małymi dziećmi mogą zdecydować się na drewniane puzzle z ramką lub puzzle ze specjalnej pianki z dużymi, bezpiecznymi dla dzieci elementami. To świetny sposób, aby wspólnie spędzać czas, bez konieczności korzystania ze zdobyczy nowoczesnej technologii.

Dla starszaków odpowiednie będą już puzzle tradycyjne. Są dostępne w różnych wzorach i każda rodzina z pewnością znajdzie coś w sam raz dla siebie. Można zdecydować się także na puzzle z nadrukiem na specjalne zamówienie – ze zdjęciem z rodzinnego albumu lub rysunkiem dziecka. Takie puzzle będą wyjątkową pamiątką i mogą ozdobić ściany dziecięcego pokoju lub sypialnię rodziców.