Odchudzanie bez efektu jo-jo

Dieta bez efektu jo-jo

Sam proces odchudzania nie zawsze musi być męczący i trudny do przeżycia. Czasem spadek kilogramów jest bardzo szybki i zachwyceni efektami zapominamy o trzymaniu diety. Niestety to wielki błąd.

Jeśli udało się osiągnąć zamierzony cel to jest to dopiero połowa drogi do jego utrzymania. Mechanizm odchudzania jest bardzo prosty. Żeby schudnąć trzeba trzymać się jednej zasady. Dostarczać organizmowi mniej kalorii niż będzie spalał. To zmusi go do sięgnięcia po zapasy energetyczne i w ten sposób obniża się masa ciała. To jednak bardzo ogólne przedstawienie tego procesu.

W praktyce takie działanie zawsze ma miejsce ale wiąże się również z faktem, iż po okresie znacznego ograniczania kaloryczności, w którym nagle dostarczymy dużą dawkę energii, organizm odłoży zastrzyk energii, ale nie musieć następnym razem ograniczać działania. To niestety jest efekt jo-jo. W ten sposób nie tylko możemy sprawić że zniweczymy osiągnięte efekty, ale jeszcze przytyć i ważyć więcej niż przed rozpoczęciem odchudzania.

Co więcej, każdy taki proces utrudnia dalsze podejmowanie diety, bo organizm przestawia się na inną podaż kaloryczną. Dlatego po pewnym czasie stosowania takich nierozsądnych diet może się okazać, że tyjesz spożywając 1000 kalorii. A taka sytuacje jest bardzo groźna dla zdrowia.

Dlatego od razu wybij sobie z głowy radykalnie niskokaloryczne diety. Oblicz szybkość swojej przemiany materii i postaraj się, żeby stosowana dieta była dostosowana do twojego tempa spalania. Nie jedz ani za dużo, ani zbyt mało. Bo oba podejścia mają negatywne działanie.

Dieta bez efektu jo-jo

Dieta odchudzająca jest procesem, który wymaga dużo zaangażowania. Nie wystarczą chęci, żeby udało się osiągnąć wyznaczone cele. Często brakuje motywacji do wytrwania w postanowieniach. Nic dziwnego, rezygnowanie z przyjemności, do których było się przyzwyczajonym przez lata wcale nie jest rzeczą łatwą.

Dlatego osoby, które przeszły ten proces i udało im się osiągnąć zamierzone cele bardzo chętnie wracają do poprzednich nawyków. Długie odmawianie sobie słodyczy czy ulubionych przekąsek skutkuje właśnie wielką, niepohamowaną chęcią odnowienia starych przyzwyczajeń. Jest to błąd, który może nas kosztować utratę ciężko wypracowanych efektów.

Dieta odchudzająca nie jest szybka i nie pozwala zazwyczaj w krótkim czasie zrzucić wielu kilogramów. Jeśli tak się dzieje, tym większa szansa, że zgubione kilogramy wrócą szybko i ze zdwojoną siłą. Dlatego jeśli zrzuciłeś dużą ilość masy ciała w bardzo krótkim czasie musisz się mieć na baczności. Stosowanie niskokalorycznych diet również daje takie efekty.

Jesteśmy zadowoleni że w krótkim czasie uporaliśmy się z dużą dawką kilogramów, zalegających przez długie lata. Ta euforia może prowadzić do sytuacji, w których pozwalamy sobie na coraz to większe przewinienia. Już nie zjadamy kostki czekolady raz na jakiś czas a sięgamy po całą tabliczkę raz w tygodniu. W ten sposób kilogramy wrócą w błyskawicznym tempie.

Dlatego proces wychodzenia z diety jest równie ważny co całe odchudzanie. Dieta jest sposobem życia a nie chwilową zmianą kilku nawyków. Żeby uniknąć efektu jo-jo nie należy wracać do starych przyzwyczajeń.