Na czym polega chip tuning?

Zegar w samochodzie

Miłośnicy motoryzacji bardzo lubią zagadnienie zwiększania osiągów pojazdu. W samochodach montowane są silniki o różnej mocy i powszechnie wiadomo, że każdy model ma pewien poziom wydajności, którego nie przekroczy. Istnieją jednak metody pozwalające wycisnąć więcej z każdego silnika.

Chip tuning – co pozwala osiągnąć?

Miejscem, w którym można wypróbować taką metodę, powinien być odpowiednio wyposażony warsztat tuningowy – Premium Car Coding. W placówce takiej silnik pojazdu może zostać przetestowany, a natępnie „podkręcony”. Co najważniejsze, podczas pracy nie zachodzą żadne faktyczne zmiany w silniku pojazdu.

Dzięki wykorzystaniu oprogramowania komputerowego odpowiedzialnego za zarządzanie silnikiem, nie trzeba fizycznie ingerować w jego strukturę. Chip tuning okazuje się więc metodą bezpieczną – przypomina to nieco podkręcanie procesorów w komputerach. Warunkiem jest jednak posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia przez ekipę realizującą.

Dlaczego chip tuning jest popularny?

Metoda jest stosunkowo niedroga i przynosi wymierne efekty. Ważne jest, by wybrać dobry warsztat wykonujący chip tuning w Ropczycach i uważać na wykorzystanie zyskanej mocy samochodu. Niektórzy mogą uważać takie zwiększanie osiągów za kontrowersyjne i związane np. z piratami drogowymi. Jak wszędzie – dużo zależy od użytkownika.

Chip tuning może być bardzo delikatny, a zapewnia odczuwalny skok wydajności pojazdu. Często wymienianym efektem jest zwiększająca się dynamiczność auta podczas jazdy. Co ciekawe, poddany takiemu tuningowi pojazd może okazać się też bardziej ergonomiczny.

Jak poprawnie wykonać chip tuning?

Tuning pojazdu może sprawić, że auto stanie się lepsze niż na ustawieniach fabrycznych. Trzeba jednak bardzo uważać, bo choć metoda nie wymaga ingerencji fizycznej, zanadto zwiększona moc może spowodować stopniowe niszczenie się podzespołów. Ważne jest też, by wykonać zabieg w godnym polecenia warsztacie.

Podsumowując, profesjonalny chip tuning jest bardzo wartościowym i opłacalnym zabiegiem. Powinien być jednak zlecony specjalistom i potraktowany z dużą dozą rozsądku.