Krycie dachów dachówką ceramiczną – czy to się opłaca?

Wybudowanie własnego domu nie należy do najtańszych zadań. Odpowiedni projekt, długowieczne materiały i prace wykonywane przez specjalistów/budowniczych – to wszystko kosztuje. Dlatego wielu zleceniodawców stara się zaoszczędzić tam, gdzie jest to możliwe. Wybór często pada na dach, a przecież jest to miejsce, którego zadaniem jest chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zamiast blachodachówki warto wybrać dachówkę ceramiczną – tym bardziej że jest to opłacalne!

Krycie dachów – na jaki materiał się zdecydować?

Krycie dachów dachówką ceramiczną jest jednym z najbardziej polecanych rozwiązań przez fachowców. Jest to materiał estetyczny i wytrzymały – potrafi przetrwać nawet do 100 lat. W budownictwie wykorzystywany jest od zarania dziejów, nadaje się do pokrycia konstrukcji skomplikowanych, a krycie nim dachów – ze względu na jego budowę – nie powoduje strat surowca.

Pokrycie wykonane z blachodachówki to drugie, często wybierane rozwiązanie. Materiał umiejący służyć długimi latami i tani w nabyciu – niestety kosztem względów estetycznych. Ponadto swe główne zastosowanie znajduje w konstrukcjach prostych – używając go do pokrycia dachów o skomplikowanym kształcie, trzeba liczyć się dużymi stratami materiałowymi. Co więcej, blacha latem rozgrzewa się szybko.

Papy asfaltowe są tanie, ale wizualnie odstają od swoich konkurentów, a zastosować je można tylko wtedy, gdy spad dachu nie przekracza 7 stopni nachylenia. Dlatego są rozwiązaniem dla niewielu.

Montaż dachówki ceramicznej – czy warto?

Dachówka ceramiczna jest chętnie stosowana przez dekarzy. W Warszawie można zauważyć coraz większą ilość domów, w których wykorzystano ją przy budowie. Dlatego że:

  • nie nagrzewa się;
  • łatwo uzupełnić w niej ubytki;
  • zazwyczaj wcale nie jest droższym wyborem.

Warto postawić na dachówki ceramiczne – są produktem sprawdzonym, a ze względu na niską stratę materiału podczas jego wykorzystania (w porównaniu do blachodachówek) nie są tak drogie, jak w przekonaniu wielu.