Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny?

Budowanie bądź kupno domu jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Przeciętnego Polaka nie stać na zrobienie tego przy pomocy własnych oszczędności, ponieważ bardzo trudno zgromadzić aż tak dużą kwotę.

Z pomocą przychodzą banki i oferty kredytowe. Jaką formę pożyczki wybrać? Do wyboru mamy kredyt hipoteczny oraz kredyt gotówkowy. Każdy z nich ma swoje wady, ale posiada także zalety. Przede wszystkim, kredyty gotówkowe zazwyczaj mają większe oprocentowanie niż kredyty hipoteczne, dlatego wydają się mniej opłacalne. Inną przewagą kredytu hipotecznego nad tradycyjnym, gotówkowym jest jego potencjalna wysokość.

Decydując się na zwykłą pożyczkę, bardzo trudno będzie nam zdobyć duże kwoty. Natomiast kredyt dedykowany osobom, planującym kupno bądź budowę domu w całości pokryje całkowity koszt tej inwestycji. W przypadku kredytu hipotecznego wiele osób może starać się o dodatkowe dotacje, na przykład w ramach programu „Rodzina na swoim”.

W ten sposób można zaoszczędzić dużo pieniędzy. Kredyt hipoteczny może być za to trudniejszy w uzyskaniu, niż szybki kredyt gotówkowy. Ostatecznie jednak ten pierwszy, wydaje się lepszym rozwiązaniem dla wszystkim, którzy marzą o własnych czterech kątach.

Rodzaje kredytów hipotecznych

Kredyt hipoteczny może przybierać różne formy. Każda z nich skierowana jest do osób o nieco innych potrzebach. Warto rozróżniać rodzaje kredytów hipotecznych i wiedzieć, co kryje się pod pojęciem pożyczki konsolidacyjnej, hipotecznej oraz mieszkaniowej. Charakterystyczną cechą każdego kredytu hipotecznego jest długi okres spłacania oraz zabezpieczenie kredytu pod hipotekę.

Tradycyjna pożyczka hipoteczna zazwyczaj jest udzielana na dowolnie wybrany przez kredytobiorcę cel pod zastaw jego nieruchomości. Kredyt konsolidacyjny stanowi pożyczkę służącą spłaceniu innych długów z kilku banków. Ostatni rodzaj kredytów to pożyczka mieszkaniowa, której przeznaczeniem jest nie tylko kupno mieszkania, ale także działki budowlanej czy domu. Tę pożyczkę zaciąga się również na remont lub wykończenie nieruchomości. Istnieją także kredyty budowlano-hipoteczne, które służą kupieniu i ukończeniu budowy.

Taki rodzaj kredytu można wykorzystać także na przebudowę nieruchomości. Niejasność nazewnicza wprowadza pewien zamęt, dlatego zanim podpiszemy umowę z bankiem, warto upewnić się czy zaciągamy odpowiedni dla nas typ kredytu.