Jak utylizuje się elektrośmieci?

utilizacja elektrosmieci

Elektrośmieci to coś, co na pewno każdy znajdzie w swoim garażu. Ten szczególny rodzaj odpadów wymaga specjalnego procesu utylizacji ze względu na jego budowę oraz zasady ochrony środowiska. Powinniśmy być świadomi, że nie można tego rodzaju śmieci wyrzucać, gdzie chcemy. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, co zrobić z elektrośmieciami. Warto wiedzieć, jak utylizować takie odpady.

Czym są elektrośmieci i co do nich zaliczamy?

Elektrośmieci to sprzęty stworzone przy użyciu trwałych materiałów, które posiadają również niebezpieczne substancje. Jeśli utylizacja tych odpadów będzie nieodpowiednia, substancje te mogą przeniknąć do gleby, powietrza oraz wód gruntowych, wpływając negatywnie na środowisko. W urządzeniach elektronicznych znajdować się mogą takie pierwiastki jak rtęć, azbest czy ołów. Mogą one wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne, a gdy elektrośmieci w Lublinie przedostaną się do środowiska, mogą wywoływać biologiczne szkody oraz zatrucia. 

Wielu z nas posiada takie elektrośmieci u siebie. W końcu każdy ma coś, co się kiedyś zużywa lub zepsuje, a czego nie można wyrzucić po prostu do śmieci. Są to stare, zepsute i nieużywane urządzenia RTV i AGD oraz świetlówki i oświetlenie LED. Elektroodpady to produkty, które zasilane są prądem lub bateriami. Najczęściej są to po prostu telewizory, komputery, telefony, lodówki czy pralki.

W jaki sposób utylizuje się elektrośmieci?

Elektrośmieci to specyficzne odpady, które nie mogą wylądować w zwykłym, komunalnym pojemniku na śmieci. Właściwym miejscem, do którego powinny one trafić, jest punkt odbioru odpadów elektronicznych, który znaleźć możemy w każdym mieście. To miejsce, gdzie elektrośmieci zostaną poddane odzyskowi i recyklingowi. Z wielu tego typu odpadów da się pozyskać cenne surowce. 

Z takich punktów sprzęty te powinny trafić do zakładów recyklingowych, gdzie zostaną poddane rozbiórce. Tam pozyskiwane są z elektrośmieci surowce takie jak stal, szkło, miedź, guma czy aluminium. Fachowcy usuwają z tych odpadów wszelkie niebezpieczne substancje i elementy takie jak na przykład baterie czy tonery drukarskie.