Żeliwna płyta do grillowania – czy warto ją kupić?

zeliwna plyta

Grillowanie to wspaniały sposób, aby spędzić wolny czas z rodziną i znajomymi. Amatorzy grillowania lubią również przygotowywać posiłki na grillu tylko dla najbliższych. Obecnie jednym z hitów jest żeliwna płyta do grillowania. Czy warto zdecydować się na jej zakup?

Czym jest żeliwna płyta do grillowania?

Standardowy grill najczęściej składa się tylko z rusztu wykonanego ze stali albo kutego żeliwa. Ruszt jest ażurowy, co powoduje, że można umieścić na nim tylko określone rodzaje potraw. Ponadto skapujący z rusztu tłuszcz, który spada na węgiel drzewny, powoduje wtedy powstanie szkodliwych związków, które osadzają się na potrawach.

Alternatywą dla rusztu jest żeliwna płyta do grillowania – https://keffner.pl/pl/p/Zeliwna-plyta-gladka-do-grilla-42cm-x-40cm/3 Tego typu produkt dodawany jest do niektórych grillów wyższej jakości, w tym do grillów gazowych oraz na węgiel drzewny. Gdy nie została dołączona ona do grilla przez producenta, można zdecydować się na jej dokupienie osobno.

Płyta przeznaczona do grillowania ma postać żeliwnej tacki, na której kładzie się potrawy. Dzięki temu, że nie jest ona ażurowa, ma także bardzo szerokie zastosowanie i może być używana z różnymi rodzajami dań, pomagając w spełnianiu różnorodnych kulinarnych życzeń.

Żeliwne płyty do grillowania – rodzaje

Płyty do grillowania dostępne są w wielu warrantach do wyboru, dlatego można dopasować je indywidualnie do swoich potrzeb.

Najczęściej kupowana jest dwustronna żeliwna płyta do grillowania, która z jednej strony składa się z płaskiej powierzchni, natomiast z drugiej jest żebrowana. Żebrowana powierzchnia płyty powoduje, że z potraw łatwiej spływa tłuszcz, jednak nie spada on do znajdującego się poniżej grilla. Dostępne są również płyty z pojedynczym wykończeniem – płaskie albo żebrowane.

Płyty dostępne są w różnych wielkościach, dlatego można indywidualnie dopasować je do wielkości grilla.

Jaki potrawy grillowe można przygotować na żeliwnej płycie?

Płyta żeliwna stosowana na grillu daje niemalże nieograniczone możliwości w przygotowywaniu pysznych dań.

Na płycie grillowej można przygotować:

  • kiełbaski

  • steki

  • ryby

  • jajka i jajecznicę

  • warzywa

  • pieczywo

Atutem płyty jest również możliwość bardzo drobnego pokrojenia produktów, które nie są wtedy narażone na spadanie przez ruszt.

Gdzie kupić płytę żeliwną do grillowania?

Obecnie dodatki jak żeliwna płyta do grillowania można kupić w wielu sklepach, między innymi w sklepach specjalizujących się w sprzedaży grillów. Można zakupić je również w sklepach internetowych z dostawą pod wskazany adres.

Ceny za płyty grillowe wynoszą od około 150 do 500 złotych zależnie od producenta i wymiarów.