Budowa peronów krok po kroku

perony

Każdy wie czym jest peron kolejowy. To wydłużona przestrzeń ruchu pieszego znajdująca się wzdłuż toru, wyniesiona na specjalnej konstrukcji ponad poziom główki szyn. Jak wygląda budowa peronów kolejowych?

Rodzaje peronów

Zanim budowa peronów będzie możliwa, należy ustalić jaki rodzaj będzie najlepszy dla danego miejsca. Wyróżnia się dwa podstawowe perony – peron niski i wysoki. Przykładem niskiego peronu w Polsce jest dworzec w Zakopanem, a wysokiego Dworzec Centralny. Niski peron jest umieszczony do 30 cm nad poziomem główki szyn. Peron wysoki, z kolei, umieszczony jest na wysokości 76 cm, 86 cm lub 96 cm. Szerokośc peronu wynosi od 2,8 m do 8 metrów. Perony niskie są niepraktyczne. Stanowią utrudnienie dla osób starszych, osób z ciężki bagażami. Przyczyniają się także do wypadków na kolei. Może dojść do wpadnięcia pod pociąg osób wysiadających czy wsiadających, z powodu dużej szczeliny między niskim peronem a wagonem.

Dodatkowo rozróżnia się perony boczne, z jedną krawędzią peronową oraz perony wyspowe, z dwiema krawędziami, które obsługują dwa tory.

Peron – co musi zawierać?

Niezbędnymi elementami, które muszą znaleźć się na każdym peronie jest oświetlenie, tablice z oznaczeniem peronów i przyległych torów, a także tablica z nazwą stacji. Perony powinny być dobrze oznaczone i jeśli następuje wymiana szyn, muszą znaleźć się tam odpowiednie informacji. Wszystko to po to, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżnym. Perony powinny być także wyposażone w system informacji akustycznej. Może być wewnętrznie zróżnicowany, co oznacza możliwość skierowania niektórych komunikatów wyłącznie na daną grupę peronów. Oczywiście system informacji uzależniony jest od wielkości stacji. Nazwa stacji powinna wielokrotnie pojawiać się na tablicach, tak by pasażerowie nie mieli wątpliwości, gdzie się znajdują.

Peron może być podzielony na sektory; wymagają one czytelnego uwidocznienia oznakowaniem pionowym, a także poziomym. Na niektórych peronach można znaleźć oznaczenie położenia wejść do wagonów i numerację wagonów. Przydatnym elementem jest tablica z rozkładem jazdy pociągów.