Szkody górnicze – kto może ubiegać się o odszkodowanie?

szkoda gornicza

Szkody górnicze mogą przybierać różną formę. W jakich sytuacjach jednak mamy prawo do ubiegania się o odszkodowanie?

Szkody górnicze – czym one tak właściwie są i czym się charakteryzują?

O szkodach górniczych najczęściej mówimy w kontekście rzecz jasna Górnego Śląska – to właśnie tam funkcjonuje najwięcej kopalń. Nie można jednak równocześnie zapominać o zagłębiu miedziowym na Dolnym Śląsku, rozpościerającym się pomiędzy Głogowem a Legnicą, a także o Lubelszczyźnie, gdzie również znajdziemy kilka sporej wielkości zakładów tego typu. W tych wszystkich miejscach możemy spotkać się właśnie ze wspomnianymi wyżej szkodami górniczymi. Czym one jednak tak właściwie są? Są to, ogólnie rzecz ujmując, wszelkie szkody na nieruchomościach, jak i ruchomościach, które zostały wywołane poprzez pracę kopalni i ruch zakładów górniczych. Uszkodzenia te mogą przybierać różną skalę, lecz nie zależnie od tego, w kontekście takiego zagadnienia, jak szkody górnicze odszkodowanie bardzo często może się nam należeć.

Podział szkód górniczych między kategoriami oraz grupami

Zanim przejdziemy do takiej kwestii, jak chociażby wniosek o szkody górnicze, warto jest pochylić się nad tym, jak właściwie możemy dzielić szkody górnicze? W pierwszej kolejności należy wspomnieć o pięciu kategoriach zagrożenia tymi szkodami – kategoria piąta oznacza, że na danym terenie nie powinny powstawać żadne inwestycje. Jeżeli już zaś dojdzie do szkód, możemy wspomnieć o trzech grupach. Są to kolejno: szkody górnicze na budynkach i dodatkowych zabudowach, szkody górnicze na gruntach oraz szkody górnicze na plonach uprawnych.

Kto może ubiegać się o odszkodowanie z tytułu szkód górniczych?

Walka z kopalniami o odszkodowanie zdecydowanie nie jest najłatwiejszą batalią. Na rynku jesteśmy jednak w stanie znaleźć wiele firm, które oferują kompleksową pomoc prawną i wsparcie w dochodzeniu do swojej racji. Zdecydowanie warto jest sprawdzić, jakie przedsiębiorstwa tego typu działają w naszej najbliższej okolicy.