Z jakiego materiału wybrać doniczki do ogrodu?

Obecnie zarówno w stacjonarnych, jak i internetowych sklepach ogrodniczych, a także w wielu innych miejscach, możemy nabyć wykonane z różnych materiałów doniczki do ogrodu. Poszczególne modele różnią się między sobą funkcjonalnością, estetyką a także trwałością. Jednak każdy, zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowany ogrodnik, z pewnością znajdzie donicę, która spełni jego oczekiwania. Z jakiego materiału wybrać doniczki do ogrodu? Podpowiadamy. 

Doniczki do ogrodu – z tworzyw sztucznych

Wybierając doniczki do ogrodu, możemy zauważyć, że najwięcej takich produktów wykonanych jest z tworzyw sztucznych. Często najtańsze modele charakteryzują się kiepskimi parametrami technicznymi, a więc ich wytrzymałość na wysokie lub niskie temperatury, a także uszkodzenia mechaniczne jest niewielka. Ich zaletą jest jednak niska cena. Dlatego osoby, które lubią często zmieniać wystrój ogrodu, mogą niewielkim kosztem, właśnie za pomocą takich modeli, co pewien czas tworzyć taką aranżację od nowa. Na rynku dostępne są również doniczki z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, które są mrozoodporne i odporne na promieniowanie słoneczne i inne, niekorzystne warunki atmosferyczne.

Doniczki ogrodowe – z technorattanu

W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć również doniczki z nawadnianiem. Mogą być one wykonane na przykład z technorattanu, a więc tworzywa sztucznego, które do złudzenia imituje prawdziwy rattan, lecz jest dużo trwalsze i dodatkowo odporne na wilgoć. Takie modele doskonale prezentują się w ogrodzie czy na balkonie również w towarzystwie innych donic, wykonanych na przykład z plastiku, ale i drewna czy metalu.

Doniczki ogrodowe – z gliny i ceramiki

Doniczki ogrodowe mogą być wykonane z wielu innych materiałów. Dużą popularnością cieszą się modele gliniane, które zapewniają doskonałe warunki do rozwoju rośliny, ponieważ dobrze zarządzają wilgocią i przepuszczają powietrze. Ceramiczne modele z kolei również wyposażone są w porowate ściany, dzięki czemu przepuszczają powietrze do korzeni rośliny.