Wynajmowanie mieszkania czy zakup na kredyt?

Wielu młodych ludzi zastanawia się nad przewagą kupna własnego mieszkania na kredyt a mieszkania w cudzym M, na tak zwanej stancji. Kilkuletnie studia w obcym mieście zmuszają studentów do wynajmu mieszkań.

Suma opłat przelanych na konto właścicieli stancji może powodować rozżalenie, ponieważ zamiast wpłacania raty na swoje mieszkanie, przez wiele miesięcy płaciliśmy za coś, co nigdy nie wejdzie w skład naszego majątku. Taka sytuacja ma swoje plusy i minusy.

Do tych pierwszych należy kwestia napraw i remontów w mieszkaniu. Stanowią one problem właściciela, a wynajmujący jedynie zgłasza usterkę. Ponadto, życie na stancji nie przywiązuje do jednego miejsca, dlatego szybka zmiana pracy, miasta czy kraju nie stanowi żadnego problemu. Do minusów należy brak stabilizacji i zależność od właściciela mieszkania.

Wybór kredytu lub wynajmu powinien być podyktowany naszymi potrzebami. Kredyt na mieszkanie może okazać się korzystną inwestycją, ale także może stać się niewygodnym problemem, wyzwaniem przekraczającym w danej chwili nasze możliwości i wykraczającym poza potrzeby.

Czy stać cię na kredyt na mieszkanie?

Jesteś pewny, że nie stać Cię na mieszkanie, dlatego myślisz o kredycie hipoteczny. Zanim się na niego zdecydujesz sprawdź, czy na pewno stać Cię na zaciągnięcie pożyczki. Kredyt to nie tylko zastrzyk gotówki, ale także zakup możliwości operowania pożyczoną gotówką. Każdy kredyt kosztuje i to nie mało. Decyzję o przyznaniu kredytu podejmuje bank na podstawie określenia zdolności kredytowej klienta.

Warto jednak mieć świadomość tego, że w interesie banku jest udzielenie kredytu, dlatego jego ocena nie zawsze może być obiektywna. Przed zaciągnięciem kredytu najlepiej samemu sprawdzić swoją zdolność kredytową.

Jak to zrobić? Przede wszystkim, należy ustalić ile pieniędzy z miesięcznej pensji można przeznaczyć na ratę. W trakcie tejże oceny konieczne jest uwzględnienie wszelkich długów, zobowiązań i opłat, które ponosimy. Rozsądnie będzie przeanalizowanie ewentualnej sytuacji kryzysowej, która może nas spotkać w przyszłości. Choroba, utrata pracy, naprawa samochodu czy wynajęcie adwokata kosztuje.

Odłożenie kwoty na tego typu problemy będzie dobrym krokiem, który zabezpieczy nas i naszą rodzinę. Jeżeli nie jesteś w stanie tego zrobić, może warto odłożyć na jakiś czas decyzję o bankowej pożyczce?