Wszystko, co musisz wiedzieć o łupieżu suchym

skóra głowy

U każdego z nas może pojawić się łupież (problem sięga 50 % populacji). Nie uchroni nas wiek, rasa, płeć czy status materialny – łupież dotyka każdego. Źle dobrany kosmetyk do włosów, dieta, nadmierna ekspozycja na słońce czy stres mogą mieć decydujący wpływ na pojawienie się łupieżu suchego. Mimo iż problem dotyka częściej mężczyzn, to warto poznać bliżej informacje dotyczące łupieżu i przyczynach jego powstawania.

Skąd się bierze łupież suchy?

Skąd się bierze łupież suchy? Chyba każdy z nas zastanawiał się nad odpowiednią na to pytanie widząc na swojej skórze głowy łupież. Owy problem związany jest z zaburzonym cyklem rogowacenia naskórka. Dochodzi przy tym do wzmożonej aktywności grzybów z rodzaju drożdżaków, które przesadnie namnażają się na skórze głowy. Powoduje to, że skóra zaczyna się łuszczyć. Pojawiają się niewielkie, białe płatki, które osadzają się na włosach czy ubraniu. To właśnie jest *łupież suchy*. Są to fragmenty złuszczającego się naskórka.

Jak rozpoznać pojawienie się suchego łupieżu?

Łupież suchy objawia się występowaniem na całej skórze głowy lub jej części białych, sypkich płatków. Nie można tego przeoczyć, ponieważ bez problemu można je zauważyć. Są one lekkie – łatwo osypują się na włosy i ubranie. Przy ciemniejszych włosach problem jest bardziej widoczny. Skóra głowy jest przesuszona oraz podrażniona. Łupieżowi suchemu towarzyszy bardzo często świąd. Włosy tracą blask i miękkość, stają się bardziej podatne na łamliwość.

Czynniki decydujące o pojawieniu się łupieżu suchego

Wzmożona aktywność drożdżaków na skórze głowy spowodowana jest licznymi czynnikami. Nadmierne stosowanie urządzeń do stylizacji włosów (lokówka, prostownica, suszarka) może powodować łupież suchy. Wytwarzają one wysoką temperaturę podczas pracy, co powoduje przegrzewanie się skóry głowy. Również dieta uboga w witaminy (głównie witaminy z grupy B, witamina A oraz E), brak odpoczynku, stres powodują pojawienie się łupieżu. Zadbaj o prawidłowe odżywanie oraz aktywność fizyczną, a skóra głowy również odczuje różnicę.  Pamiętajmy, że kosmetyki do włosów mogą powodować reakcje alergiczne i stany zapalne. Niewłaściwy szampon, lakier, pianka, mgiełka czy żele do włosów mogą powodować łupież suchy. Czynniki decydujące o pojawieniu się łupieżu częściej występują latem niż zimą.

Łupież tłusty a suchy – najważniejsze różnice

Łupież suchy jest powszechną oraz nawracającą chorobą owłosionej skóry głowy. Objawia się w postaci białych, sypkich płatków obumarłego naskórka (łupież suchy). Jest łatwy do wyeliminowania. Zastosowanie odpowiedniego szamponu głównie daje zamierzone efekty. Jeśli jednak zbagatelizujemy pojawienie się łupieżu suchego, może on przerodzić się w tłusty, który jest problematyczny. Mogą tworzyć się przy włosach rumieniowate plamy, pokryte żółtymi, tłustymi łuskami – to łupież tłusty. Jest trudniejszy do wyleczenia, dlatego nie można bagatelizować pojawienia się na skórze głowy łupieżu.