Terapia par — jak wygląda w praktyce?

spotkanie z terapeutom

Kiedy w związku zaczyna się coś psuć, pojawiają się coraz większe kłopoty komunikacyjne i wzajemna frustracja, czasami wydaje nam się, że to jest już koniec. Zanim jednak podejmiemy decyzję o rozstaniu, być może warto spróbować naprawić swoją relację, korzystając z terapii par. Na takie sesje mogą uczęszczać zarówno osoby, które pozostają w związku formalnym jak i nieformalnym. Jak wygląda taka terapia w praktyce? Podpowiadamy.

Terapia dla par — kiedy warto się na nią zdecydować?

Terapia par w Radomiu to propozycja zarówno dla małżeństw jak i osób, które pozostają w nieformalnym związku. Jak wiadomo, kryzysy w takich relacjach mogą pojawiać się z różnych powodów. Czasami są spowodowane karierą jednej ze stron, problemami z wychowaniem dzieci, trudnościami w komunikacji czy chęcią przeforsowania swoich wartości i oczekiwań.

Kiedy relacja zaczyna się psuć, najczęściej towarzyszą nam silne emocje, takie jak złość, smutek czy poczucie niespełnienia. Partnerzy oddalają się od siebie zarówno emocjonalnie jak i fizycznie. Momentem, w którym warto zacząć szukać pomocy, powinny być już pierwsze symptomy świadczące o kryzysie w związku.

Jak przebiega terapia dla par?

Terapia indywidualna dla par rozpoczyna się od rozmowy z terapeutą. Może on zadecydować o tym, że spotkania powinny być prowadzone osobno lub razem. Na pierwszych wizytach psycholog próbuje poznać sytuację obu partnerów i relacje w ich związku, a także genezę problemów, które wpłynęły na kryzys i nawiązuje z nimi tzw. kontakt terapeutyczny.

Następnie pomaga im najpierw otworzyć się, a potem poszukać rozwiązania ich problemów. Czasami jest nim decyzja o rozstaniu. Jednak bardzo często na takich spotkaniach partnerzy uczą się akceptacji i słuchania drugiej osoby, a także jasnego określania swoich potrzeb. Dzięki temu na nowo rodzi się w nich uczucie, a także szacunek dla przyzwyczajeń drugiej osoby, pogłębia i utrwala relacja i bardzo angażują się w naprawę związku, dzięki czemu udaje im się rozbudzić uczucie na nowo.