Dobra rama blacharska to niezbędny element każdego warsztatu blacharskiego. Odpowiednio dopasowana do samochodu pozwala szybko i sprawnie przeprowadzić naprawę. Jak znaleźć dobrego producenta i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Jakie zastosowanie ma rama blacharska?
Rama blacharska do samochodów dostawczych różni się od tej przeznaczonej do samochodów osobowych. Musi być odpowiednio większa, tak aby zmieścił się na niej cały samochód. Dodatkowo elementy muszą wytrzymać większe obciążenie. Konstrukcja ramy, która składa się z siłowników, łańcuchów i słupów naprawczych pozwala równomiernie oddziaływać na blachę i dzięki temu niwelować wszelkie deformacje. Przed rozpoczęciem pracy fachowiec powinien wykonać odpowiednie pomiary tak, żeby mieć pewność, że nacisk jest dostosowany do uszkodzonego miejsca. Da to pewność, że blacha zostanie poddana odpowiedniej sile i nabierze prawidłowy kształt. Niedokładne obliczenia mogą spowodować odchylenia od normy, które mogą negatywnie wpływać na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze producenta?
Dzisiaj dostępne są różne rodzaje ram blacharskich. Dzięki temu można dostosować je do potrzeb zakładu. Są warsztaty, które specjalizują się w naprawach samochodów osobowych, a inne zajmują się wyłącznie samochodami dostawczymi. Odpowiedni dobór urządzenia do naprawy to kluczowa rzecz. Rama blacharska do samochodów dostawczych będzie wymagała od producenta zastosowanie innych materiałów niż w przypadku ram do aut osobowych. Komponenty muszą być dostosowane do obciążenia i wymiarów samochodów dostawczych. Należy zwrócić uwagę na ich wykonanie i trwałość. Dodatkowo z racji tego, że te pojazdy różnią się gabarytami i kształtem od samochodów osobowych, rozmieszczenie słupów naprawczych, łańcuchów i siłowników musi być dostosowane do ich parametrów. Zapewni to prawidłowy nacisk i siłę, pozwalające równomiernie wpływać na kształt blachy. Warto skorzystać z usług producenta, który dodatkowo dopasuje ramę do dostępnej powierzchni w warsztacie.
Leave a Reply