Celem transplantacji włosów jest pobranie włosów z jednego miejsca i umieszczenie ich w miejscu występowania problemu łysienia. W zależności od przypadku i oczekiwań pacjenta lekarz może wybrać odpowiednią metodę, która zapewni najlepsze rezultaty. Przed podjęciem decyzji o przeszczepie dobrze jest zorientować się jakie metody są najczęściej stosowane i na czym polegają.
Zabieg przeszczepu włosów
Celem zabiegu jest pobranie włosów z jednego miejsca ciała pacjenta i umieszczeniu ich w innym miejscu. Problem utraty włosów występuje od wielu stuleci. Dopiero w roku 1822 dokonano pierwszej próby przeszczepu włosów, która była eksperymentem studenta. Wiadome jest, że z biegiem lat każda dziedzina życia ludzi ulegała doskonaleniu i unowocześnieniu. Tak samo stało z medycyną estetyczną i zabiegiem przeszczepu włosów. Obecnie przeszczep włosów specjaliści przeprowadzają w najmniej inwazyjny sposób. Zależy wszystko oczywiście od przypadku i wymaga podjęcia decyzji przez lekarza. Współczesne kliniki proponują kilka metod transplantacji włosów. Lekarze jednak starają się dobierać takie metody, które będą skutkowały jak najmniejszymi skutkami ubocznymi dla pacjenta. Podczas zabiegu lekarz i towarzyszący mu personel dbają o pełen profesjonalizm, bezpieczeństwo i przyjemną atmosferę. Pozwoli to zminimalizować u pacjenta stres spowodowany zabiegiem. Materiał, czyli mieszki włosowe do przeszczepu można uzyskać za pomocą dwóch metod: STRIP i FUE.
Przeszczep włosów metodą STRIP
Nazwa metody pochodzi z angielskiego słowa „pasek” i polega na pobraniu paska skóry, na której występuje owłosienie. Pasek ten następnie dzieli się na mikroimplanty zawierające mieszki włosowe. Specjalista następnie tworzy małe otworki, do których wkłada pojedyncze mieszki włosowe zwane graftami. Metoda STRIP ma na celu jednorazowe pobranie dużej ilości mieszków włosowych ze strefy dawczej. Mieszki włosowe pobiera się zazwyczaj z bocznej okolicy skóry głowy lub tylnej. Końcowym etapem zabiegu jest szycie chirurgiczne, które doprowadza do powstania blizny w kształcie linii.
Przeszczep włosów metodą FUE
Nazwa metody to tak naprawdę skrót od pełnej angielskiej nazwy Follicular Unit Extraction. Metoda charakteryzuje się pobraniem pojedynczych jednostek zawierających mieszki włosowe i umieszczeniu ich w dotkniętej problemem łysienia strefie. Dzięki wycinaniu około milimetrowych kawałków skóry nie ma potrzeby używania skalpela i późniejszego szycia chirurgicznego. W okolicy dawczej obecne będą maleńkie i niewidoczne dla ludzkiego oka blizny. Stosowane jest znieczulenie miejscowe, ponieważ rany podczas zabiegu będą bardzo małe. Zabieg jest mało inwazyjny i w związku z tym pacjent na drugi dzień może powrócić do codziennych aktywności i np. pracować. FUE to bardzo innowacyjna i stosowana na coraz szerszą skalę metoda, która wymaga ogromnego doświadczenia i precyzji w jej wykonaniu.
Czytaj więcej: https://piotrturkowski.pl/czym-sie-roznia-metody-przeszczepu-wlosow-strip-i-fue/
Porównanie metod STRIP i FUE
Przeszczep włosów STRIP i FUE to jeden cel, czyli posiadanie pięknych zadbanych włosów. Metody pobrania materiału do przeszczepu są jednak całkiem odmienne. Wybór tej metody zależy od kwalifikacji lekarza, stanu owłosienia pacjenta, a także jego oczekiwań. Metodę STRIP wyróżnia obecność szwa chirurgicznego zakładanego nawet na 2 tygodnie. Metoda FUE nie wymaga użycia skalpela, a co za tym idzie, blizna będzie niewidoczna, a proces zdrowienia pacjenta dużo szybszy. Po przeszczepie metodą STRIP występować może ból pooperacyjny, a także uczucie naciągnięcia skóry w okolicy wyciętego paska. Duża blizna powoduje także dyskomfort w dalszym życiu, np. ogranicza możliwość golenia skóry głowy. Zabieg wykonywany tą metodą trwa jednak krócej. Medota FUE to przede wszystkim duże bezpieczeństwo dla pacjenta, szybkie gojenie małych blizn, a także brak powikłań w przyszłości.
Leave a Reply