Ranking płynów do soczewek kontaktowych

soczewki

Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku to warunek konieczny do zachowania pełnego komfortu ich noszenia. Codzienne czyszczenie i dezynfekcja szkieł kontaktowych to klucz do sukcesu, dlatego warto zaopatrzyć się w dedykowany płyn do soczewek, który ułatwi nam zadanie. Czym powinien charakteryzować się dobry preparat czyszczący? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Podpowiadamy!

Czyszczenie soczewek – dlaczego jest tak ważne?

Osoby z wadami wzroku mają do dyspozycji zarówno soczewki jednorazowe, jak i wielokrotnego użytku i to drugie rozwiązanie zyskuje na popularności ze względu na swój ekonomiczny charakter. Soczewki dwutygoniowe czy miesięczne są tańsze niż soczewki jednodniowe, ale wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i prawidłowego przechowywania. Ma to zapobiec osadzaniu się na ich powierzchni kurzu, osadów białkowych czy tłuszczowych i innych zanieczyszczeń, które po kontakcie z oczami często prowadzą do powstawania stanów zapalnych i bolesnych infekcji. Odpowiednie płyny do soczewek kontaktowych pomogą utrzymać ich właściwą higienę oraz zapewnią dłuższą żywotność.

Płyny do soczewek – rodzaje

Na rynku znajdziemy kilka podstawowych rodzajów preparatów do pielęgnacji soczewek, które w zależności od przeznaczenia, różnią się swoimi formułami. Często spotykany podział płynów do soczewek to ten uwzględniający materiał. Tym też sposobem producenci oferują:

  • Płyny do soczewek miękkich – preparaty produkowane z myślą o soczewkach hydrożelowych, z dobrą przepuszczalnością tlenu, jak również o modelach silikonowo-hydrożelowych, które mogą pochwalić się jeszcze lepszą przepuszczalnością tlenu. Najczęściej stosowane przy korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności, ale także prezbiopii czy astygmatyzmu. Wybierając płyn do miękkich szkieł kontaktowych warto zwrócić uwagę na takie produkty jak SEE L’EAU EyeCare Synergie, Opti Free Express czy Solo-care Aqua, które cieszą się dużym zaufaniem u specjalistów.

  • Płyny do soczewek twardych – produkty przeznaczone do pielęgnacji soczewek twardych, stosowanych najczęściej przy korekcji astygmatyzmu lub innych, bardziej wymagających wad wzroku. W tej gamie produktowej godne polecenia są preparaty dostępne w salonie Twoje Soczewki, a wśród nich Boston Simplus Multi-Action Solution oraz SEE L’EAU EyeCare GP Cleaner.

Inny, równie popularny wśród producentów podział płynów do soczewek to klasyfikacja według sposobu działania. W tym obrębie można wyróżnić:

  • Płyny wielofunkcyjne – preparaty o kompleksowym działaniu, które nie tylko czyszczą i dezynfekują soczewki, ale też odżywiają ich powierzchnie i bardzo często dodatkowo je nawilżają. Bardzo wygodne w codziennym stosowaniu.

  • Płyny oksydacyjne – ich głównym składnikiem jest roztwór nadtlenku wodoru, czyli woda utleniona, która jest jednym z najskuteczniejszych środków odkażających i czyszczących. Świetnie radzą sobie z przygotowaniem soczewek do ponownego użycia, choć przy stosowaniu tego typu płynów trzeba pamiętać o stosowaniu się do zaleceń producenta.

Niezależnie od tego, który płyn wybierzesz do pielęgnacji swoich soczewek pamiętaj, aby zapoznać się z ulotką do niego dołączoną oraz o przestrzeganiu terminu ważności wskazanego przez producenta.

Odwiedź stronę sklepu Twoje Soczewki, w ofercie którego znajdziesz różnorodne soczewki kontaktowe, każdy rodzaj płynu do ich pielęgnacji i akcesoria soczewkowe, a także bogatą ofertę okularów i na pewno wybierzesz produkty idealne dla Ciebie. Zapraszamy!