Deska SUP – przewodnik dla początkujących

deska sup

SUP to sport, który znajduje zwolenników w każdej grupie wiekowej. Jest on niezwykle uniwersalny i nie wymaga specjalnych umiejętności. To między innymi te cechy sprawiły, że zrodzona na Hawajach aktywność fizyczna osiągnęła tak dużą popularność. Sport wodny, który daje tyle samo satysfakcji co kitesurfing, czy narty wodne, ale jest znacznie łatwiejszy. Aby zacząć, wystarczy tylko kilka rzeczy. Między innymi oczywiście deska – no bo o niej tu mowa. Co to właściwie jest i czym kierować się przy wyborze deski SUP? 

Czym jest deska SUP?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czym jest deska SUP, najpierw trzeba wyjaśnić, czym właściwie jest ten piękny sport. SUP, czyli stand up paddle to sport wodny, który polega na odpychaniu się wiosłem od wody podczas stania na specjalnej desce. Deska wyglądem przypomina tę do windsurfingu, ale jest od niej dłuższa i oczywiście nie posiada żagla.

Oprócz deski potrzebujemy również specjalne wiosło, leash (smycz), oraz kamizelkę asekuracyjną. Ostatni element wymagany jest podczas pływania na wodach patrolowanych przez WOPR lub policję. Jednak uniknięcie mandatu nie powinno być jedyną pobudką, dla której decydujemy się na kamizelkę. Może ona nawet uratować nam życie, dlatego warto mieć ją na sobie. Inne dodatkowe akcesoria i części zamienne do SUP  to między innymi stateczniki, pokrowce ochronne, śruby czy zawory. Znajdziesz je na stronie Decathlonu. Niewiele osób o tym wie, ale statecznik odgrywa bardzo ważną rolę podczas pływania. To właśnie on zapewnia lepszą kontrolę nad deską i usprawnia skręcanie czy zawracanie. 

Rodzaje desek

Deski SUP dzielą się na dwie główne kategorie: sztywne oraz pneumatyczne (pompowane). Te pierwsze zbudowane są podobnie jak windsurfingowe czy surfingowe. Składają się ze styropianowego rdzenia owiniętego warstwami z włókna szklanego i żywicy epoksydowej, kevlaru lub węgla. Najlepiej sprawdzą się u doświadczonych miłośników SUP. Natomiast deski dmuchane produkowane są za pomocą technologii drop-stitch. Dzięki czemu po napompowaniu są bardzo sztywne. Ten rodzaj desek będzie odpowiedni dla początkujących. Ich atutem jest głównie to, że po wypuszczeniu powietrza można je zwinąć do małych rozmiarów i przewozić nawet w plecaku. 

Ze względu na przeznaczenie można wyróżnić deski: allround, kids, touring, race, river, wave, windsup oraz team.

Czym kierować się przy wyborze? 

Pierwszym krokiem jest decyzja czy chcemy deskę twardą, czy pneumatyczną. Jak zostało wcześniej wspomniane, deska dmuchana jest wygodna w transporcie i przechowywaniu, ponieważ można ją zwinąć. Jeśli zdecydujemy się na deskę pneumatyczną, musimy wziąć pod uwagę masę naszego ciała. Im większa waga użytkownika, tym deska musi być grubsza. Warto również zastanowić się, do czego będziemy jej używać. Do rekreacyjnego pływania na początku przygody z SUP sprawdzi się deska typu allround. Jeśli wolimy sporty ekstremalne i zamierzamy brać udział w wyścigach, to dobrym wyborem będzie deska race. 

Deska SUP to sprzęt dla osób w każdym wieku. Ze względu na szeroki wybór można dopasować ją do swoich możliwości. Niektórzy na desce wolą się ścigać a inni powoli przemieszczać się po wodzie i podziwiać krajobraz. Na tym właśnie polega uniwersalność tego sportu.