Poświadczenia notarialne – kiedy są wymagane?

Jednym z zadań wykonywanych przez notariusza na zlecenie klienta są poświadczenia notarialne. Wymagają one sporządzenia odpowiedniego dokumentu opatrzonego datą i innymi wymogami formalnymi, takimi jak podpis i pieczęć notariusza. W tym tekście wyjaśnione zostanie, czym takie poświadczenia są i w jakich sytuacjach mogą być potrzebne.

Poświadczenia notarialne – czym są?

Rekomendowane poświadczenia notarialne w Rzeszowie? Z pewnością znaleźć tam można notariusza, który z chęcią wyjaśni dokładnie, czym one są. Wyjaśni on również, czy w danej sytuacji takie poświadczenia będą niezbędne.

Poświadczenie to oczywiście swego rodzaju gwarancja wystawiana przez notariusza. Najczęściej gwarantuje on, że złożony na danym dokumencie podpis faktycznie należy do osoby o danym imieniu i nazwiska. Poświadczenia notarialne mogą mieć również inną formę. Jaką?

Jak wyglądają poświadczenia notarialne?

Notariusz pracujący w miejscu, jakim jest kancelaria notarialna, może poświadczać nie tylko autentyczność podpisu złożonego przez daną osobę, ale i zgodność kopii z oryginałem. Poświadczenie podpisu najczęściej ma miejsce przy nadawaniu pełnomocnictwa.

Jeśli chodzi natomiast o poświadczanie zgodności kopii z oryginałem, pomaga to klientowi posługiwać się kopią, jak oryginałem, do którego może w danej chwili nie mieć dostępu. Poza tym kompetentni notariusze w Rzeszowie zajmują się takimi kwestiami, jak: umowa darowizny, spółki czy też umowa sprzedaży.

Poświadczenia notarialne – więcej informacji

Istnieją również inne rodzaje poświadczeń, którymi zajmuje się notariusz. Może to być na przykład poświadczenie daty lub poświadczenie pozostawania przy życiu. Brzmi to nieco dziwnie, jednak coś takiego faktycznie istnieje. Notariusz poświadcza za pomocą odpowiedniego dokumentu, że dana osoba żyje.

By taki dokument móc wystawić, trzeba oczywiście z daną osobą się osobiście w kancelarii spotkać. Dokument taki przydaje się podczas starania o rentę lub emeryturę.