Najczęstsze usterki klimatyzacji samochodowej

Nawet najbardziej zaawansowany układ czasem ulega awarii. Taka już cecha rzeczy martwych. Świetnym przykładem takiego stanu rzeczy jest samochód i jego poszczególne systemy. Ciągła eksploracja, pokonywanie setek kilometrów  w różnych warunkach pogodowych oraz na różnej powierzchni sprawia, że czasem konieczna jest wizyta w serwisie.

Niektóre usterki są bardziej dokuczliwe inne mniej, natomiast kiedy latem szwankuje klimatyzacja samochodowa, a żar leje się z nieba, lepiej nie zwlekać i od razu udać się do mechanika. Warto jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę, żeby nie dać się naciągnąć. Przedstawiamy najczęstsze usterki klimatyzacji samochodowej.

Zbyt mała ilość lub brak czynnika chłodniczego

Jedna z podstawowych usterek klimatyzacji wiąże się bezpośrednio z brakiem odpowiedniej ilości specjalnego czynnika chłodniczego w układzie. Jest to substancja, bez której niemożliwa staje się prawidłowa wymiana ciepła z otoczeniem, które z kolei jest niezbędne do prawidłowego chłodzenia wnętrza auta. Jest wiele powodów dlaczego taka sytuacja może mieć miejsce począwszy od naturalnego wyparowywania, przez nieszczelności w układzie, aż po awarie mechanicznych elementów jak sprężarka. Normalna eksploatacja auto Klimy powoduje roczny ubytek czynnika chłodzącego na poziomie ok 10 proc. Oznacza to, że po kilku, latach nawet w przypadku auta o dobrym stanie technicznym, potrzebna będzie naprawa klimatyzacji samochodowej Poznań czy Zanzibar – sytuacja będzie wyglądać podobnie. W auto klimatyzacji najczęściej stosowany jest czynnik r1234a lub czynnik nowszej generacji r1234yf.

Nieszczelności klimatyzacji

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku nieszczelności. W skutek uszkodzeń mechanicznych czy zwyczajnego upływu czasu, w przewodach i rurkach klimatyzacji mogą tworzyć się pęknięcia i przetarcia. Spowoduje to, że czynnik chłodzący może zniknąć z układu z godziny na godzinę. Rodzi to również niebezpieczeństwo dla serca auto klimy czyli sprężarki klimatyzacji. Wraz z czynnikiem w przewodach i rurkach systemu krąży specjalny olej, który przepływając przez kompresor smaruje go, chroniąc tym samym ten istotny element przed zatarciem. W momencie kiedy w układzie powstają nieszczelności, olej wydostaje się przez nie wraz czynnikiem chłodzącym. Grozi to uszkodzeniem kompresora, a trudno o droższą usługę związaną z klimatyzacją samochodową niż naprawa sprężarek klimatyzacji Poznań czy Warszawa mają w tej kwestii tak samo europejskie ceny jak Berlin czy Hamburg.

Pozostałe usterki klimatyzacji samochodowej

Według statystyk, to właśnie brak czynnika chłodzącego jest najczęstszym powodem awarii klimatyzacji samochodowej. Nie jest jednak jedynym. Częstą przyczyną jest również uszkodzenie mechaniczne chłodnicy klimatyzacji. Jej umiejscowienie sprawia, że często pada ofiarą korozji lub odłamków, które uderzają spod kół w jej powierzchnie.

Innym awaryjnym elementem jest też parownik klimatyzacji. Tu usterka wiąze się najczęściej z jego dużym zabrudzeniem, powodującym „piwniczy” zapach we wnętrzu auta, a w skrajnych przypadkach również spadek efektywności chłodzenia.