Kredyty gotówkowe – dobry czy zły pomysł?

Istnieją różne formy pożyczania pieniędzy. Każdy rodzaj zadłużania się stanowi jakieś ryzyko i naraża na pewne straty, ale często pragnienie posiadania czegoś bywa silniejsze niż potrzeba bezpieczeństwa i spokoju.

Właśnie dlatego najczęściej bierzemy kredyty gotówkowe.

Jakie są największe zalety kredytów gotówkowych?

Pierwszą z nich jest szybkość. Niektóre kredyty możemy otrzymać w ciągu 10 minut, bez zbędnych i czasochłonnych formalności. Co więcej, nikogo nie interesują żadne zaświadczenia i nikt nie zadaje pytań, dotyczących przeznaczenia pożyczanej od banku gotówki. Żeby wziąć szybki kredyt gotówkowy nie potrzebni są żadni poręczyciele ani zabezpieczenia.

Okres spłaty takiej pożyczki może być dosyć długi, a raty niskie. Taka sytuacja nie obciąża zanadto domowego budżetu. Kredyt gotówkowy można ubezpieczyć, żeby wyeliminować zagrożenie niemożności wywiązania się z zobowiązań wobec banku. Czy zatem brać kredyty gotówkowe? Jeżeli nas to uszczęśliwi i jeżeli nas na to stać – czemu nie?

Bezpieczny kredyt na dom

Każdy, kto marzy o własnym domu lub mieszkaniu tworzy w swojej głowie wizję, która dotyczy wyglądu, wystroju wnętrz, barw czy rozkładu pomieszczeń. Wymarzone miejsce do życia powinno być najpiękniejsze, zlokalizowane w ładnej okolicy, urządzone ze smakiem i stylem. Niestety realizacja takiego marzenia często bywa zbyt kosztowna.

Wówczas lepiej zrezygnować z części planów albo dostosować je do naszych możliwości finansowych. Ta rada dotyczy także sytuacji, w której decydujemy się na kredyt hipoteczny.

Przede wszystkim, zanim podpiszemy umowę z bankiem, wyciszmy emocje i przeanalizujmy dokładnie zasady pożyczki oraz wszystkie możliwe scenariusze naszej przyszłości. Po drugie, ustalając wysokość raty kredytu, warto postarać się, żeby jej wielkość nie przekroczyła 30% naszego miesięcznego dochodu. Raty nie mogą zbytnio obciążać domowego budżetu.

W końcu, bardziej korzystnym wyjściem jest krótszy okres spłacania, ponieważ odsetki szybciej maleją. Nawet mała różnica w koszcie wieloletniego kredytu hipotecznego jest ważna.