Psycholog dziecięcy jest specjalistą w zakresie psychiki dzieci i młodzieży. Jego wsparcie może w wielu sytuacjach okazać się nieocenione. Kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?

Specjalista jak psycholog dziecięcy prowadzi diagnozę, opiniowanie oraz usługi pomocy psychologicznej dla osób niepełnoletnich – dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Gdy posiada on odpowiednie wykształcenie, również może prowadzić psychoterapię dzieci i młodzieży.

Pomoc psychologa dziecięcego jest bardzo ważna wtedy, gdy u dziecka albo nastolatka zauważane są niepokojące objawy. Poprzez pracę z małym pacjentem może on pomóc mu w zrozumieniu jego psychiki, objawów oraz poprawić jego jakość życia, przejść przez trudne sytuacje, które mogą dotykać również najmłodszych.

Kiedy warto zapisać dziecko do psychologa?

Zapisanie dziecka do psychologa może być bardzo dobrym wyborem w wielu sytuacjach. Często rodzice lub opiekunowie nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że pomoc psychologa jest wtedy wskazana i może bardzo pomóc im w procesach wychowawczych.

Pomoc psychologa może między innymi sprawdzić się w poniższych przypadkach:

  • problemy z zachowaniem

  • sytuacje kryzysowe, na przykład żałoba, rozwód rodziców

  • przemoc w rodzinie

  • zaburzenia lękowe i nerwicowe

  • trudności społeczne

  • zaburzenia koncentracji, pamięci

  • zaburzenia nastroju

  • autyzm, ADHD

  • uzależnienia

  • zaburzenia odżywiania

Ponadto pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży może również sprawdzić się w wielu innych sytuacjach, gdy pojawiają się trudne problemy, z którymi rodzic lub opiekun nie może poradzić sobie samodzielnie.

Jak wybrać dobrego psychologa dziecięcego?

Dzieci i młodzież mogą korzystać z pomocy psychologicznej w ramach NFZ bezpłatnie lub też można zdecydować się na wizyty prywatne, za opłatą.

Niestety, w Polsce poziom pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci jest bardzo niski, co wynika między innymi z braku specjalistów. Stąd też czas oczekiwania na konsultację psychologiczną na NFZ może być bardzo długi, a częstotliwość wizyt niewystarczająca do tego, aby uzyskać najlepsze efekty.

Właśnie dlatego wielu rodziców decyduje się na korzystanie z pomocy prywatnych placówek jak poradnie psychologiczne. Dobry psycholog w Poznaniu – https://klinika-lmc.pl/ może pomóc wtedy w trudnych sytuacjach bez konieczności długiego oczekiwania w kolejce.

Więcej informacji dotyczących oferty placówek psychologicznych zapewniających wsparcie dla dzieci i dla młodzieży można znaleźć bezpośrednio na ich stronach internetowych.