Jakie drewno najlepiej nadaje się do kominka?

ogien w kominku

Ciepło, które daje domowy kominek, ma niezwykłe właściwości. Jego urok sprawia, że domownicy chętnie się z nim spotykają, rozmawiają i dzielą swoimi emocjami. Tym samym kominek staje się sercem domu. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiednie drewno do spalania w kominku, aby móc w pełni cieszyć się jego zaletami. W poniższym artykule omówimy jakie drewno najlepiej nadaje się do kominka.

Twardość drewna – klucz do efektywnego spalania

Twardość drewna jest jednym z kluczowych czynników wpływających na jego przydatność do wykorzystania w kominku. Zasadniczo im twardsze drewno, tym lepiej nadaje się do spalania. Twardość drewna wpływa na to, jak długo będzie się paliło, jak dużo ciepła wydzieli oraz ile pozostawionych zostanie popiołów. Drewna liściaste są z reguły bardziej odpowiednie do spalania w kominkach niż iglaste ze względu na swoją wyższą gęstość i twardość. Wśród nich warto wymienić takie gatunki jak dąb czy buk.

Dąb – król kominkowego palenia

Dąb jest jednym z najlepszych rodzajów drewna kominkowego w Goleniowie. Jest to gatunek drewna liściastego o bardzo wysokiej gęstości, co sprawia, że pali się długo i wydziela dużo ciepła. Dąb charakteryzuje się również niewielką ilością żywicy oraz wysoką zawartością substancji kalorycznych. Jego zalety to jednocześnie niewielka ilość popiołu oraz stosunkowo małe ryzyko tworzenia się smoły na ściankach kominka. Dąb jest zatem idealnym drewnem do kominka, jeżeli zależy nam na efektywności energetycznej oraz długotrwałym cieple.

Buk – wartościowy konkurent dla dębu

Buk to kolejne drewno liściaste, które świetnie nadaje się do kominka. Jest trochę lżejszy od dębu, ale również charakteryzuje się wysoką gęstością i twardością. Buk pali się równomiernie i długo, a jego płomienie mają piękny, jasnopomarańczowy kolor. Podobnie jak dąb, buk również nie tworzy dużo popiołu ani smół, co przekłada się na mniejszą konieczność czyszczenia kominka i mniejsze ryzyko uszkodzeń instalacji.

Wierzba i topola – mniej kaloryczne, ale ekologiczne

Wierzba i topola to dwie polskie odmiany drzew liściastych nieco mniej pożądane do palenia w kominku, ale mające swoje zalety. Wierzba i topola to gatunki szybkorosnące i łatwe w uprawie, co sprawia, że ich pozyskanie jest bardziej przyjazne dla środowiska niż w przypadku cięcia dębów czy buków. Drewno z tych drzew ma niższą wartość energetyczną niż dąb czy buk, ale przy odpowiednim sezonowaniu nadaje się do spalania w kominku. Wartościowe jest również to, że są to rodzime gatunki drzew, których pozyskiwanie wspiera lokalną gospodarkę.