Jak zmotywować się do szukania nowej pracy?

praca

Poszukiwanie nowej pracy to monotonne i niełatwe zadanie. Nietrudno się także szybko zniechęcić, szczególnie jeśli po kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych zostajemy bez odpowiedzi. Trzeba mieć w sobie dość woli walki i samozaparcia, aby podołać takim wyzwaniom. Gdzie szukać więc motywacji? Podpowiadamy.

Dobry plan to podstawa

Jeśli z dnia na dzień wykonujemy kolejne telefony do pracodawców, wysyłamy niezliczone ilości CV, a następnego zajmujemy się czymś zupełnie innym, to w pewnym momencie możemy zdać sobie sprawę, że tak naprawdę działamy bez konkretnego planu. Zamiast tracić czas na bezowocną stratę czasu nad przygotowaniem kolejnych dokumentów aplikacyjnych, lepiej zrobić to pod kątem przemyślanego pomysłu. Priorytety są w takim przypadku najbardziej istotne. Warto więc zaplanować każdy dzień uwzględniając to czym będziemy zajmować się rano, jakie kwestie są dla nas ważne w godzinach południowych, a do czego powinniśmy sięgnąć wieczorem. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko przeoczenia istotnego maila od pracodawcy i umiejętnie zaplanujemy kolejne terminy związane ze spotkaniami w sprawie pracy. Dla wielu osób działanie według określonego harmonogramu jest bardzo motywujące.

Dobre odżywianie się

Nasze samopoczucie w dużej mierze zależy od tego w jaki sposób się odżywiamy. Jeśli jemy na mieście lub w pośpiechu i nie jesteśmy w stanie znaleźć chociaż chwili wyciszenia to ucierpi na tym nasze zdrowie. Warto mieć pod ręką odpowiednią dawkę owoców i warzyw po które będziemy w stanie sięgać w przerwie od obowiązków. Dobrze jest także w międzyczasie poświęcić kilka chwil na niespieszne przejrzenie ogłoszeń o pracę w lokalnych gazetach i czasopismach.

Analiza własnych błędów

Przeglądając oferty pracy w Lublinie lub w innym mieście z pewnością zwrócimy uwagę na to, że wiele z nich powiela ten sam schemat. Może się nawet okazać, że wcześniej składaliśmy do tego konkretnego pracodawcy nasze CV, ale od bardzo długiego czasu nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi. Powinniśmy poświęcić nieco czasu, aby wzbogacić nasze dokumenty aplikacyjne o bardziej atrakcyjną grafikę, dodać zainteresowania, zmienić czcionkę albo zaktualizować zdjęcie.

Wynagradzaj się za małe sukcesy

Doskonałą motywacją jest sprawienie sobie małych nagród, które są konsekwencją udanych poszukiwań lub dużego zaangażowania w korzystną rozmowę o pracę. Mogą to być zupełnie symboliczne rzeczy. Ważne jest jednak to, że pomaga to tym samym nie zrażać się porażkami i pozwala bez przerwy dążyć do kolejnych większych i mniejszych sukcesów.