Funkcjonowanie konta bankowego

Konto bankowe to dziś konieczność – ma je prawie każdy dorosły obywatel i spory procent młodzieży. Konto bankowe to prywatne centrum zarządzania finansowego. Na koncie bankowym gromadzone są środki pieniężne, z niego wykonuje się wszelakie opłaty.

Opinia społeczna jest w większości przekonana o tym, że trzymanie pieniędzy na koncie bankowym jest bezpieczniejsze niż przechowywanie sporej gotówki w domu. Środki na koncie bankowym ułatwiają prowadzenie domowego budżetu. Wyciągi bankowe są cenną informacją o wykorzystaniu pieniędzy – klient widzi, ile gotówki wyjął z bankomatu, ile wydał na domowe rachunki, za jaką kwotę i w jakich sklepach robił zakupy.

Rachunek bankowy często nazywany kontem osobistym lub rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym(ROR) jest imiennym rachunkiem bankowym przeznaczonym dla klientów indywidualnych. Można z z niego robić opłaty za czynsz, prąd, wywóz śmieci, telefony, telewizję, internet, co pozwala na szybkie i terminowe regulowanie należności. Opłacanie rachunków na poczcie lub w sklepowej kasie, oznacza, że odbiorca pieniędzy będzie musiał czekać kilka dni na wypływ należności.

Przelewając pieniądze z rachunku na rachunek unika się stania w kolejkach i ryzyka kradzieży, a wierzyciel praktycznie od razu otrzymuje pieniądze. Koszty przelewu są w wielu przypadkach niższe niż opłata manipulacyjna za dokonanie płatności na poczcie, czy w innych punktach obsługi finansowej. Niektóre banki oferują gratisowo określoną ilość przelewów.

Rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy jest najpopularniejszym produktem bankowym, oferowanym osobom indywidualnym i przedsiębiorstwom. Każde konto osobiste ma swój unikalny 26-cyfrowy numer. Każdej osobie czy firmie, która chce wpłacić na nasze konto pieniądze ten numer musimy podać.

Pracodawcy z zasady przelewają wynagrodzenia na rachunek bankowy. Jest to bezpieczniejszy i szybszy sposób wypłaty pieniędzy niż wypłacanie gotówki w kasie. Pracodawca masowo przelewa wynagrodzenia. Właściciel konta może zlecić bankowi przelewy lub regulować je samodzielnie.

Za większość przelewów bank nalicza opłaty. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na następujące parametry: oprocentowanie i koszty obsługi, ilość bankomatów z danej sieci, z których klienta ma prawo pobrać gotówkę bez pobierania przez bank prowizji, rozmieszczenia siedzib banku, dostęp do konta internetowego. Dobre konto powinno być stosunkowo tanie w utrzymaniu i funkcjonalne.

W momencie zakładania konta trzeba zapoznać się z jego regulaminem, bowiem w tym dokumencie zawarte są zasady funkcjonowania konta, określenie minimalnej wysokości środków, jakie muszą wpływać na konto, wysokość opłat za prowadzenie konta i prowizji za poszczególne operacje. Regulamin zawiera zasady udzielania pełnomocnictw, zastrzeżeń do rachunku.

Umowa może zawierać ustalony limit zadłużenia dla konta, o ile klient o niego wystąpił. Zawiły język i niezbyt przejrzysta forma dokumentu nie zwalniają klienta od obowiązku zapoznania się z regulaminem.