Urolog zajmuje się chorobami układu moczowego. Na wizytę do specjalisty przychodzą osoby, które mają problemy np. z nerkami lub pęcherzem. Zakres jego działań może być jednak mylony z zabiegami, jakie wykonuje androlog. Czym zajmuje się urolog i jakie są różnice między nim a andrologiem?
Jakie zabiegi wykonuje urolog?
Chorobami układu moczowo-płciowego, związanymi z nerkami czy pęcherzem zajmuje się właśnie urolog. Pacjenci dostaną do niego skierowanie od lekarza rodzinnego, gdy ich problem wymaga specjalistycznej opieki. Jakie to mogą być schorzenia?
Do urologa warto udać się, gdy pojawią się problemy z oddawaniem moczu lub erekcją. Lekarz jest w stanie zdiagnozować i zaproponować leczenie m.in. przy stanach zapalnych układu moczowego, kamicy nerkowej, a także nowotworze prostaty. W zakres jego działań wchodzi także leczenie męskich chorób układu moczowo-płciowego, takich jak wodniak jądra, stulejka, załupek czy przerost prostaty.
Wykonywaniem takich zabiegów zajmują się specjaliści w całej Polsce. Można wykonać m.in. zabieg wazektomii w Krakowie, Warszawie, Łodzi czy Wrocławiu, a także w mniejszych miejscowościach. Należy jednak wspomnieć, że wykonanie wazektomii wchodzi również w skład kompetencji androloga.
Jaka jest różnica między urologiem a andrologiem?
Androlog zajmuje się męskim układem rozrodczym, dlatego potocznie często nazywany jest ginekologiem dla mężczyzn. W zakres jego działań również wchodzi leczenie problemów z układem płciowym, takimi jak kłopoty z erekcją, płodnością, a także andropauzą.
Może się wydawać, że nie ma różnicy między tymi dwoma lekarzami. Należy jednak pamiętać, że andrologia jest specjalizacją, która wykształciła się z urologii. Do androloga udają się jedynie mężczyźni, natomiast urolog przyjmuje również kobiety.
Na wizytę u urologa lub androloga kieruje lekarz rodzinny. Może również zlecić dodatkowe badania, które wykonuje się przy diagnostyce chorób układu płciowo-moczowego.
Leave a Reply