Czy warto inwestować na giełdzie?

Wiele osób próbuje inwestować na giełdzie swoimi oszczędnościami. Taki sposób na życie jest na pewno dobry, kiedy znają się na tym, co robią i potrafią przewidywać w jakiej kondycji znajdują się firmy giełdowe.

Atutem inwestowania na giełdzie jest fakt, że nie trzeba pracować po kilka godzin dziennie, ale wystarczy śledzić z uwagą dochodzące informacje na temat poszczególnych inwestycji i samemu starać się o zdobycie wiarygodnych informacji. Często okazuje się, że wzrost lub spadek akcji giełdowych uzależniony jest także od sytuacji politycznej w kraju i na świecie, dlatego inwestorzy giełdowi powinni być na bieżąco z informacjami dochodzącymi ze świata.

Dodatkowo inwestują w kilka akcji żeby nie ponosić strat, jeżeli na giełdzie dojdzie do spadku akcji jednej z firm. Problem pojawia się wtedy, kiedy swojego szczęścia na giełdzie zaczynają szukać ludzie nieprzygotowani do prowadzenia tego typu inwestycji. Mogą oni bowiem nawet stracić wszystkie oszczędności, zebrane w ciągu życia. Prowadzenie inwestycji giełdowych wydaje się być według wielu osób bardzo dobrym sposobem na pomnożenie posiadanych oszczędności.

Dobrze jednak nie nastawiać się na zarobki pochodzące jedynie z inwestycji giełdowych, ale posiadać także inne źródło dochodu, pochodzące na przykład z prowadzenia własnej firmy. Wtedy ewentualne straty pieniężne nie będą tak bolesne i ze spokojem będzie można inwestować w kolejne akcje.

Gra na giełdzie

Giełda ma wiele odsłon. Jedni robią to dla zabawy, inni się uczą, jeszcze inni są tak dużymi graczami, że mogą sobie pozwolić na spekulacje. Giełda jest bardzo wrażliwa i reaguje na każdą, nawet najmniejszą zmianę na rynku.

W celu zminimalizowana ryzyka na giełdzie dobrze jest stworzyć portfel i nie inwestować tylko w jedną spółkę, ale w kilka spółek na raz, to zawsze rozłoży nasze ryzyko. Tu zyskamy, tam stracimy. Granie na giełdzie powinno się opierać na długofalowych inwestycjach, choć są też osoby, które zajmują się graniem na wzlotach i spadkach każdego dnia.

Jeżeli mamy odpowiednie informacje, wyczucie i dużą skłonność do ryzyka możemy spróbować. Może to być jeden z najszybszych zarobków. Jednak do takiego grania potrzebujemy dużo czasu.

Musimy całe czas obserwować co się dzieje na giełdzie. Nawet kiedy Polska giełda jest już zamknięta dobrze jest obserwować giełdę zagraniczną, ponieważ wszystkie giełdy, rynki są ze sobą połączone, więc to co w nocy działo się na giełdach zagranicznych, zwłaszcza tych dużych w USA lub Chinach zapewne znajdzie swoje odzwierciedlenie następnego dnia w Polsce. Mówi się, że giełda nie śpi i tak też faktycznie jest. Zawsze któraś giełda jest czynna, gdy zamyka się jedna otwiera się inna.

To jest niekończąca się gra, a tak naprawdę liczą się najwięksi, bo to oni mają największą siłę przebicia i mogą coś zmienić. Jednak długoterminowo nie wiadomo kto z małych stanie się wielki. Trzeba mieć do tego nosa.