Brama garażowa z drewna. Jak samodzielnie ją odrestaurować?

garaz

Garaż to dla wszystkim użytkowników samochodów czy motocykli miejsce szczególne. To właśnie tam przechowujemy nasze pojazdy, dokonujemy zabiegów pielęgnacyjnych, drobnych napraw, trzymamy części oraz niezbędne wyposażenie. Jednocześnie musimy zadbać o to, aby brama garażowa była w dobrym stanie technicznym. Dlaczego? To właśnie ona zabezpiecza wnętrze garażu przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. W przypadku bram drewnianych, raz na kilka lat potrzebna jest konserwacja.

Drewniana brama garażowa to zdecydowanie rozwiązanie, które po pierwsze ma swój urok, a po drugie nadaje pięknego wyglądu całej fasadzie domu. Drewno to materiał uniwersalny, bardzo praktyczny, ekologiczny, ale jednocześnie niezwykle trwały. Wymaga jednak stosowania odpowiednich środków konserwujących, dzięki którym będzie odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Krótko mówiąc – brama garażowa musi być zadbana. Jak przeprowadzić jej renowację?

Brama garażowa jak nowa. Najpierw trzeba dokładnie oczyścić drewno

Jeżeli chcemy szybko i bez problemu oczyścić drewno, będziemy potrzebować do tego:

– papieru ściernego o różnej granulacji,
– kostek do ścierania,
– szpachelki lub skrobaka,
– szlifierki kątowej ze specjalną nakładką lub szlifierki oscylacyjnej.

Wszystkie luźne powłoki malarskie trzeba zdecydowanie usunąć, a całą powierzchnię dokładnie odpylić.

Elegancko pomalowana brama garażowa

Do wyboru mamy szeroki wybór impregnatów do drewna, jak również specjalnych farb do drewna, które charakteryzują się bardzo dużą wydajnością, siłą krycia, paletą kolorystyczną. Tworzą na powierzchni drewna powłokę, która doskonale je zabezpiecza przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, głównie deszczu oraz bardzo mocnego nasłonecznienia. Warto również zwrócić uwagę na stworzenie powłoki, która chroni drewno przed szkodnikami.

Elementy stalowe w bramie garażowej

Wszystkie elementy stalowe również muszą być bardzo dokładnie oczyszczone oraz zabezpieczone przed niszczącym działaniem korozji. To niezwykle ważne, aby nie dopuścić do jej powstania oraz rozwoju. Korozja może bowiem skutecznie popsuć efekt dekoracyjny.

Dzięki odpowiednio przeprowadzonej renowacji bramy garażowej z drewna, sprawimy, że będzie ona estetyczna, jak również zachowa swoją funkcjonalność przez wiele lat. To niezwykle ważne, gdyż również będziemy mieli szansę na to, aby podkreślić charakter fasady oraz ją urozmaicić.