W obecnych czasach, suszenie kukurydzy staje się coraz popularniejsze wśród rolników. Nie ma się co dziwić, ponieważ w większości jest to opłacalny interes, zwłaszcza jeśli ma się swoją suszarnię. Jednak co warto wiedzieć o tym procesie? Kiedy opłaca się go wykonać?
Kiedy opłaca się suszyć kukurydzę?
Jedną z podstawowych czynności wykonywanych po zbiorach kukurydzy jest jej suszenie. Aby znaleźć najbliższą suszarnię, warto skorzystać z internetu. Przykładowa fraza jaką można wpisać do wyszukiwarki to “suszenie kukurydzy w Mławie”. Dzięki dopisaniu lokalizacji do hasła, łatwiej będzie znaleźć suszarnię znajdującą się blisko nas.
Jest to o tyle ważne, że zazwyczaj o wiele bardziej opłaca się wybrać do suszarni znajdującej się możliwie blisko, niż jechać daleko, gdzie oferują niewiele lepszą cenę. Często zysk otrzymany na miejscu jest wystarczający i bardziej opłacalny, głównie z powodu cen transportu większej ilości kukurydzy do suszarni i następnie do skupu. Faktycznie, dla większości rolników najbardziej opłacalne jest suszenie kukurydzy we własnym gospodarstwie lub niedaleko niego.
Co warto wiedzieć o suszeniu kukurydzy?
Suszenie kukurydzy to jedna z podstawowych czynności wykonywana po jej zebraniu. Jest to niezbędne w celu jej sprzedaży z zyskiem. Często opłaca się to robić nawet, jeśli nie mamy własnej suszarni. Po wysuszeniu, nasz zysk za kukurydzę może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent, co wydaje się bardzo dużą wartością, zresztą tak właśnie jest. Powoduje to, że wielu rolników decyduje się na ten proces, ponieważ jest to dla nich opłacalne.
Warto jednak pamiętać o tym, że suszenie kukurydzy to nie taki prosty proces. Sporo firm, które zajmuje się właśnie suszeniem kukurydzy, często robi to wyłącznie dla kogoś, a nawet potrafi się z tego utrzymać, jeśli ma wielu klientów. Warto też pamiętać, że utrzymywanie własnej suszarni kukurydzy to często dodatkowe koszty, które dla niektórych rolników mogą się okazać po prostu za duże.
Leave a Reply