Samochody dla niepełnosprawnych kierowców – czym się charakteryzują?

samochod osob niepelnosprawnych

W Polsce, jak i na świecie jest mnóstwo osób, które borykają się z niepełnosprawnością. Dla wielu z nich posiadanie prawa jazdy jest kluczem do poczucia niezależności. Chociaż niektóre schorzenia wykluczają takie osoby z możliwości prowadzenia auta, to jednak w wielu przypadkach takiej bariery nie ma. Często wystarczy odpowiednio dostosować samochód do potrzeb takiej osoby, wyposażając go w odpowiednio dobrane systemu wspomagania. Czym zatem charakteryzują się samochody dla niepełnosprawnych kierowców? Podpowiadamy.

Czym charakteryzuje się samochód dla niepełnosprawnego kierowcy?

Samochody dla niepełnosprawnych kierowców powinny być przede wszystkim odpowiednio oznaczone. Zdecydowanie ułatwia to korzystanie z miejsc parkingowych przeznaczonych właśnie dla takich osób. Wymagana jest do tego karta parkingowa, którą należy wyrobić w starostwie powiatowym bądź urzędzie miasta. Wspomniana karta zawiera zdjęcie oraz imię i nazwisko kierowcy. Na jej podstawie może on korzystać z takich miejsc przeznaczonych wyłącznie dla osób z grupą inwalidzką w Polsce oraz krajach Unii Europejskiej.

Dodatkowo auto dla osoby niepełnosprawnej posiada szereg udogodnień wewnątrz pojazdu. Najlepiej, aby samochód posiadał automatyczną skrzynię biegów. Taki pojazd najłatwiej jest bowiem przystosować do potrzeb inwalidy, a jego prowadzenie daje największy komfort kierowcy. Powinien być także maksymalnie zelektryfikowany. Elektryczne regulacje szyb, fotela czy lusterek bardzo poprawią ergonomię i ułatwią wprowadzanie modyfikacji, jak na przykład przenoszenie przycisków sterowania na kierownicę.

Auto dla niepełnosprawnych – jakie systemy wspomagania zamontować?

Samochód dla inwalidy powinien również posiadać systemy wspomagające. Konieczne jest bowiem wsparcie przy wsiadaniu, mechanizmy sterujące, pozwalające kierowcy w pełni kontrolować samochód oraz ręczny gaz i hamulec, który często połączony jest z automatyczną lub manualną, bezsprzęgłową skrzynią biegów. Podobnie jest z systemami do mocowania oraz przewozu wózków inwalidzkich oraz pozostałe urządzenia wspomagające, takie jak sterowanie regulacją foteli, klimatyzacji, szyb oraz lusterek.