Ogrodzenie betonowe – jak wykonać i czemu warto?

Ogrodzenia z pustaków betonowych gładkich cieszą się ogromną popularnością. Inwestorzy doceniają ich wyjątkową wytrzymałość, jak i atrakcyjną cenę. Płoty wykonane z takich elementów prezentują się znakomicie w przypadku nowoczesnych obiektów, ale nie tylko. Mnogość ich wyboru pozwala na wybranie odpowiedniego wariantu do danego stylu.

Ogrodzenie betonowe gładkie – jakie ma zalety?

Pustaki ogrodzeniowe gładkie to rozwiązanie o wszechstronnym zastosowaniu. Dzięki nim z łatwością zaaranżujemy posesję. Bloczki te mają prostą, geometryczną formę, ponadto zostały precyzyjnie wykończone. Prezentują się więc nowocześnie i gustownie, będąc prawdziwą ozdobą działki. Świetnie współgrają z nowoczesnymi, jak i tradycyjnymi budowlami. Zestawione z bujną roślinnością i kutymi czy drewnianymi przęsłami efektownie wyglądają w rustykalnych aranżacjach. Ogrodzenie betonowe daje nam wiele możliwości budowania wszelkiej maści konstrukcji. Da się je ustawiać i łączyć, aby uzyskać preferowany przez siebie kształt.

Co ważne, budowa ogrodzenia z pustaków betonowych jest dosyć prosta. Uzyskanie nawet bardziej skomplikowanych konstrukcji nie powinno stanowić problemu. Pustaki gładkie można wykorzystać do wybudowania szczelnego muru, jak i tego połączonego z przęsłami ogrodzeniowymi. Da się ich też użyć do tworzenia słupków ogrodzeniowych czy podmurówek. Często właśnie z takich bloczków powstają elementy małej architektury.

Jak wykonać ogrodzenie z pustaków gładkich?

Pustak ogrodzeniowy gładki jest dosyć łatwy materiałem w obróbce. Budowa takiego ogrodzenia jest oczywiście związana z dużym nakładem pracy. Montaż ogrodzenia odbywa się na zbrojeniach, po czym zalewa się je betonem. Zaleca się użyć minimum 1 pręta zbrojeniowego na metr bieżący płotu albo dwóch prętów na każdy słupek. Ważną częścią procesu montażu ogrodzenia jest wykonanie fundamentu. Proces ten rozpoczyna się od położenia ław fundamentowych. Trzeba je umieścić na głębokości poniżej strefy przemarzania gruntu.

Kolejnym krokiem jest zbrojenie poziome i pionowe fundamentu. Później wykonujemy dylatację pionową fundamentu i zajmujemy się jego izolacją. Dopiero po prawidłowym wykonaniu i zaizolowaniu fundamentów możemy rozpocząć montaż bloczków.

Układamy je jeden na drugim i uszczelniamy spoiny klejem. Dopiero na tym etapie pustaki ogrodzeniowe wypełniamy mieszanką betonową, najlepiej o klasie B15. Na sam koniec zwieńczamy ostatnią położoną warstwę pustaków daszkami. Stosujemy klej mrozoodporny lub zaprawę cementową, po czym uszczelniamy przy użyciu masy silikonowej.

Ogrodzenie betonowe to inwestycja na długie lata. Aby jednak była ona udana, należy wybrać wysokiej jakości produkty od znanej i cenionej na rynku firmy, takiej jak Jadar.