Odzież ochronna – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

artykuly ochronne

Obowiązkiem pracodawcy jest wyposażenie pracowników w odzież ochronną. Odpowiednio skompletowany strój roboczy, zapewni pracownikowi bezpieczeństwo i komfort pracy. W jaki sposób dobrać odzież roboczą dla pracowników? Na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę?

Czy pracodawca musi kupić odzież roboczą?

Kodeks pracy, a szczególnie art. 237, nakłada na pracodawcę obowiązek zapatrzenia pracownika w ubranie robocze. Zwłaszcza, jeśli wykonuje on specyficzną i ciężką pracę fizyczną lub w sytuacji, kiedy ubranie własne pracownika może ulec zniszczeniu. Ubranie robocze powinno być przekazane pracownikowi nieodpłatnie. Zakupiona przez pracodawcę odzież ochronna w Opolu, czy innym mieście w Polsce, jest własnością pracodawcy. W związku z tym musi on ją regularnie konserwować i czyścić jej poszczególne elementy.

Odzież ochronna – na co zwrócić uwagę?

Odzież ochronna powinna być przeznaczona do danej pracy i uwzględniać jej specyfikę. Głównym zadaniem odzieży roboczej jest ochrona zdrowia pracownika oraz zabezpieczenie jego osobistych elementów ubioru przed zniszczeniem. W przypadku odzieży roboczej niezwykle ważna jest jakość jej wykonania. Kupując odzież ochronną, należy wziąć pod uwagę materiał, z którego została wykonana.

Elementy ubioru takie jak: spodnie, bluzy, koszule, kombinezony, obuwie, rękawice, kaski, okulary czy maski powinny być wykonane z trwałych materiałów, które będą wytrzymałe i zapewnią pracownikowi bezpieczeństwo podczas wykonywania swoich obowiązków. Podczas wyboru odzieży BHP, warto zwrócić uwagę do jakiej pracy została ona przeznaczona. To bardzo ważne, by odzież przeznaczona do pracy, na przykład na produkcji, nie była używana przez pracowników budowlanych.

Zakupu odzieży ochronnej najlepiej dokonać w specjalistycznym sklepie, który zajmuje się sprzedażą artykułów BHP. Wówczas będziemy mieli pewność, że odzież będzie najwyższej jakości i wyprodukowana zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Ponadto w specjalistycznym sklepie zakupimy niezbędne artykuły i elementy garderoby w jednym miejscu.