Nadzór inwestorski – czym jest i na czym polega?

nadzor inwestora

Nadzór inwestorski często jest koniecznym ruchem, czasem zaś dobrym pomysłem do kontroli całej inwestycji. Czym jednak on tak właściwie jest i na czym się on opiera?

Czym dokładnie jest nadzór inwestorski?

W kontekście budowy jakiegokolwiek nowego obiektu jesteśmy w stanie wspomnieć istnym stosie formalności i kwestii, które po prostu należy podczas takiego procesu dopilnować. W żadnym przypadku jednak powierzenie wolnej ręki ekipie budowlanej, niezależnie jak dobra by ona nie była, nie jest dobrym pomysłem. Na miejscu bardzo często musi pojawiać się przynajmniej inwestor, który będzie w stanie regularnie doglądać postępy i zgłaszać ewentualne problemy. Co jednak, gdy ten nie ma czasu na codzienne zjawianie się na placu budowy? Dobrym pomysłem z jego strony z pewnością będzie wynajęcie osoby, której powierzony zostanie nadzór inwestorski. To odpowiedzialna rola, do której powinny być zatrudnione tylko odpowiedzialne osoby znające się na swoim fachu.

Jakie zadania spoczywają na barkach osoby odpowiedzialnej za nadzór inwestorski?

Inwestor zastępczy, który odpowiada za nadzór inwestorski, musi zajmować się wieloma kwestiami, które mieszczą się w ogólnej obsłudze technicznej budowy. Przede wszystkim jest on swoistym pełnomocnikiem pierwotnego inwestora i pośrednikiem pomiędzy nim a ekipą budowlaną. Dodatkowo reprezentuje on go podczas wszelkich procesów związanych z procesem budowy, koordynuje on działania bezpośrednio na placu budowy, pilnuje, by projekt zatwierdzony wcześniej był w stu procentach realizowany, a także kontroluje wykonywanie wszelkich działań zgodnie z harmonogramem i rozlicza całą inwestycję.

W poszukiwaniu odpowiedniej osoby do pełnienia nadzoru inwestorskiego

Jeżeli szukamy odpowiedniej osoby, której jesteśmy w stanie powierzyć nadzór budowlany, dobrym pomysłem bez wątpienia będzie skierowanie się do firmy oferującej tego typu usługi budowlane. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by poszukać dobrej jakości freelancera.