Mieszkanie w centrum

Każdy wybór mieszkania ma swoje plusy i minusy. To na jaki się decydujemy zależy wyłącznie od naszego gustu oraz od kwestii finansowej. Dokładnie od ilości, jaką możemy wyłożyć na nasze gniazdko.

Jeśli decydujemy się zamieszkać w centrum mamy dwa wyjścia. Jedno i drugie wiąże się z wyższymi kosztami, dlatego że ceny mieszkań w centrum są dużo wyższe niż na peryferiach. Pierwsze wyjście to zakup mieszkania w bloku, kamienicy, wieżowcu lub apartamentowcu.

Drugie to kupienie mieszkania z podwórkiem. Znowu tutaj mamy rozłożenie na koszty. Mieszkania w bloku są dużo tańsze od wolno stojących. Jeżeli chcemy w bloku to możemy kupić albo w zwykłym, gdzie np. dostęp do parkingu jest ograniczony albo np. na strzeżonym osiedlu, gdzie każdy ma wyznaczone miejsce. Jednak osiedla strzeżone w centrum to rzadkość. Zostają nam więc zwykłe bloki, co za tym idzie konflikt miejsc parkingowych. Jeśli chcemy mieszkanie z podwórkiem to o garaż nie musimy się martwić.

Mieszkanie w centrum ma swoja największą zaletę jak samo nazwa mówi, wszędzie jest blisko, czy do sklepu, czy dworca, jeśli chcemy się gdzieś wybrać. Wadą natomiast jest wyżej wspomniana walka o miejsce postojowe dla naszych aut. Mieszkanie w centrum wiąże się też z dużym ruchem, ale osoby które decydują się tu mieszkać doskonale o tym wiedzą. Ruch ten, intensywniejszy w godzinach szczytu, czyli powrotu ludzi z pracy, z czasem zmniejsza się. Związane są z tym korki, nieważne czy jest się w małym czy dużym mieście.

Mieszkanie na terenach podmiejskich

Mieszkanie na terenach podmiejskich wydaje się być rozwiązaniem idealnym jeśli ktoś z jednej strony chce znajdować się blisko miasta, z drugiej odpocząć na przykład po pracy z dala od miejskiego hałasu. Nie jest to całkowita cisza i spokój, bowiem tereny podmiejskie bardzo szybko przeradzają się w osiedla, a jak wiadomo kiedy powstaje nowe osiedle bardzo szybko w jego miejscu powstają liczne sklepy, zakłady oferujące różne usługi, kościoły itd. Z ubocza, na którym chcieliśmy odpocząć robi się małe centrum.

I chociaż do środka miasta daleko mamy wszystko co nam potrzeba pod ręka. Mieszkając na terenach podmiejskich decydujemy się na swoje własne wolno stojące gniazdko, wybrane według własnego uznania, chyba że jest to sieć wolno stojących domków. Zaletą mieszkań na terenach podmiejskich jest to, że rzeczywiście można odpocząć tego hałasu, zanieczyszczeń. W takich domkach znajduje się podwórko, gdzie człowiek po pracy może się leniwie wyłożyć, nie robiąc przy tym sensacji.

Minusem natomiast jest to, że jeśli nie ma się swojego auta, ciężko się przemieszczać. Niby sklepy są, ale jeśli się chce udać na większe zakupy to do centrum. Minusem jest również fakt, że do pracy zwykle ma się dużo dalej i trzeba wyjeżdżać wcześniej. Tak samo jak powrót zajmuje więcej czasu. Ale jeśli dzięki temu osiągamy spokój z daleka od miejskiego tłoku wszystko warte jest poświęcenia.