Materace – rodzaje i charakterystyka

wybor materaca

Ludzie spędzają około 1/3 swojego życia śpiąc. Średnia długość życia Polaków wynosi 77 lat. To oznacza, że na sen przeznacza się zazwyczaj… 25 lat. To obrazuje, jak istotny jest ten proces dla organizmu – to właśnie wtedy ciało i mózg mogą się zregenerować. Dlatego należy zadbać o dobór odpowiedniego materaca, który umożliwi prawidłowy odpoczynek. Czym kierować się przy jego wyborze?

Materace do spania – komfortowe i funkcjonalne

Jak wybrać prawidłowy materac? W Suwałkach niektóre lokale, zajmujące się ich sprzedażą, zatrudniają doradców snu, którzy pomagają w podjęciu decyzji. W innych miastach dosyć popularnym rozwiązaniem jest wynajem materaca na okres 30 dni. W internecie za darmo znaleźć można zdania ekspertów i wykorzystać również je podczas zakupu. Jednakże, przed skorzystaniem z któregokolwiek powyższego sposobu, warto dowiedzieć się najpierw, jakie rodzaje materacy są dostępne obecnie na rynku.

Do najpopularniejszych należą:

  • piankowe;
  • kieszeniowe;
  • lateksowe;
  • sprężynowe.

Oprócz samej technologii, w której są wykonane, bardzo istotny jest podział na twardość:

  • H1 – miękki;
  • H2 – średni;
  • H3 – twardy;
  • H4 – najtwardszy.

Wybierając odpowiedni wkład, należy uwzględnić swoje cechy fizyczne i upodobania. Coraz większą popularność zdobywają materace piankowe, które dostosowują się do ciała użytkownika i umożliwiają poprawne krążenie krwi. Zapoznanie się z innymi rodzajami pozwoli wybrać np. do wynajmu testowego ten, który sprawdzi się najprawdopodobniej długookresowo, co pozwoli zaoszczędzić czas.

Materace antyalergiczne – czym się charakteryzują?

Osoby uczulone powinny wybrać materace do spania zrobione z wykorzystaniem materiałów i technologii antyalergicznych. Do takich należą piankowe – dzięki ich budowie łatwiej o odpowiednią cyrkulację powietrza i prawidłowe odprowadzanie wilgoci. Ponadto niwelują rozwój mikroorganizmów, w tym roztoczy.

Komfort podczas snu jest ważny dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dobrze przespana noc to gwarancja udanego dnia!