Legalna praca dla Ukraińców – sprawdź, jak ją znaleźć

Coraz więcej osób przybywających z Ukrainy poszukuje ofert legalnej pracy w Polsce. Zarówno tej sezonowej oraz tymczasowej, jak i stałej na korzystnej umowie. Wiele firm regularnie przygotowuje stanowiska dla pracowników zza wschodniej granicy, którzy posiadają konkretne umiejętności i doświadczenie, ale nie znają języka polskiego. W jaki sposób szukać takich ogłoszeń? Podpowiadamy.

Czym charakteryzuje się legalna praca dla Ukraińców?

Legalna praca dla Ukraińców jest oferowana przez agencje zatrudnienia. Są one pośrednikiem i odpowiadają za proces wyszukiwania osób z potrzebnymi kwalifikacjami. Taka agencja zajmuje się między innymi zweryfikowaniem CV obywatela Ukrainy, sprawdza jego umiejętności oraz przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną. W wielu przypadkach zapewnia także wsparcie prawnika oraz tłumacza.

Legalną ofertę pracy można także otrzymać bezpośrednio u pracodawcy. W takim przypadku sam pracownik musi zweryfikować możliwość zatrudnienia na właściwej umowie. Jest to sposób bardziej czasochłonny i wymaga pewnej wiedzy, ale pozwala w pewnym stopniu zaoszczędzić na kosztach. Ten sposób zawierania umowy o pracę polecany jest zwłaszcza dla osób, które korzystają z pomocy bliskich mieszkających od dłuższego czasu w Polsce.

Legalna praca dla Ukraińców – gdzie jej szukać?

Oferty ogłoszeniowe można znaleźć na popularnych portalach internetowych, serwisach społecznościowych oraz w lokalnej prasie. Poznać je można między innymi po tym, że przynajmniej część ogłoszenia przygotowana jest w języku ukraińskim. Warto szukać ofert zwłaszcza w dużych miastach. Na przykład praca dla Ukraińców w Krakowie cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem. Głównie ze względu na szeroki wybór ofert.

Największą pewność znalezienia legalnej pracy dają agencje zatrudnienia. Zajmują się one obsługą prawną i mogą także w imieniu pracownika negocjować z pracodawcą w celu uzyskania korzystniejszej umowy. Dużą zaletą korzystania z pośredników jest dostęp do szerokiej oferty różnych prac, zarówno tych na stałe, jak i sezonowych.