Jak uzyskać odszkodowania za wycinkę drzew?

odszkodowanie za wycinke drzew

W dzisiejszych czasach ochrona przyrody i dbałość o środowisko naturalne to tematy, które zyskały na ogromnej popularności. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym ludzie coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie zielonych obszarów i poszanowanie natury. Wycinka drzew, która jest jednym z największych zagrożeń dla środowiska, jest surowo regulowana przez prawo. Niemniej jednak, w przypadku, gdy konieczne jest ona konieczna, można uzyskać odszkodowanie. W tym artykule przedstawimy, jak to zrobić.

Kiedy możliwe jest uzyskanie odszkodowania?

Uzyskanie odszkodowania za wycinkę drzew jest możliwe w przypadku, gdy wycinka ta nastąpiła wbrew obowiązującym przepisom prawa. Wówczas można dochodzić swoich praw w drodze sądowej. Warto jednak pamiętać, że w przypadku wycinki, która była uzasadniona i przeprowadzona w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami, nie przysługuje żadne odszkodowanie. Przed podjęciem działań warto zasięgnąć porady u  specjalistów w dziedzinie prawa i architektury krajobrazu,  takich jak Architektura krajobrazu – Pracownia Projektowa Magdalena Loose.

W przypadku wycinki drzew warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim, należy sprawdzić, czy działka, na której znajdują się drzewa, nie jest objęta ochroną prawną. W takiej sytuacji, jest ona możliwa tylko po uzyskaniu stosownego zezwolenia. Ponadto, należy pamiętać, że każda wycinka drzew powinna być dokładnie udokumentowana, w tym w szczególności jej cel i sposób przeprowadzenia.

Jak uzyskać odszkodowania za wycinkę drzew? – kroki do podjęcia

Jeśli uważasz, że wycinka drzew na twojej działce została przeprowadzona wbrew obowiązującym przepisom prawa, to warto podjąć kroki, które umożliwią uzyskanie odszkodowania. Przede wszystkim, należy skontaktować się z odpowiednim organem, który ją przeprowadził  i uzyskać wszelkie niezbędne dokumenty dotyczące tej operacji. Uzyskanie odszkodowania za wycinkę w Gdańsku czy innym mieście, będzie dużo łatwiejsze jeśli skonsultujemy to z prawnikiem. Doradzi on jakie kroki powinniśmy podjąć, aby otrzymać pieniądze. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami.