Jak odbywa się mycie paneli fotowoltaicznych?

panele fotowoltaiczne

Mycie paneli fotowoltaicznych w pierwszej chwili może nie brzmieć jak coś skomplikowanego. Jak jednak jest w rzeczywistości?

Dlaczego odpowiednie mycie paneli fotowoltaicznych jest tak istotne?

Coraz więcej domów i budynków na całym świecie, a także i w Polsce, korzysta z odnawialnych źródeł energii, które zapewniają nam uzyskanie niezależności od sieci energetycznych, a także od konwencjonalnych źródeł energii, niezbyt przyjaznych naszemu środowisku. Oczywiście w przypadku pojedynczych domostw zdecydowanie najpopularniejszym i najbardziej praktycznym wyborem bez wątpienia są systemy fotowoltaiczne, dzięki którym jesteśmy w stanie pobierać, konwertować i użytkować energię pochodzącą wprost ze Słońca. By jednak cały ten proces przebiegał odpowiednio, konieczna jest również stuprocentowa sprawność samych paneli solarnych, które odpowiadają za przechwytywanie promieniowania. Jeżeli będą uszkodzone bądź zbyt brudne, możemy zmierzyć się z ich zmniejszoną efektywnością i wydajnością i to właśnie z tego powodu mycie paneli fotowoltaicznych jest czynnością, o której żaden właściciel domu z takim systemem nie powinien zapominać.

Sposób na mycie paneli fotowoltaicznych – jak robić to skutecznie i bezpiecznie?

Istnieje kilka zasad, które będą w stanie sprawić, że mycie paneli solarnych będzie nie tylko szybkie i skuteczne, ale również bezpieczne. Przede wszystkim konieczna jest szczególna ostrożność z uwagi na fakt, że panele najczęściej znajdują się na dachu – z pracą na wysokościach nigdy nie ma żartów. Konieczne jest również zakupienie odpowiednich środków przeznaczonych właśnie do takich konstrukcji, a także używanie wody destylowanej. W przypadku znacznych zanieczyszczeń dopuszczalne jest jednak punktowe korzystanie nawet z mieszanki płynu do mycia szyb oraz octu winnego. Mimo wszystko jednak producenci paneli fotowoltaicznych zalecają powierzenie takich działań w ręce profesjonalnych zakładów, które są w stanie uzyskać bardzo dobre rezultaty i zadbać o ogólną kondycję paneli.