Jak dokładnie działa gaz łzawiący?

gaz lzawiacy

Gaz łzawiący i gaz pieprzowy często są uważane za te same produkty. Jednak mają zupełnie inne składy i inne działanie. Posiada obu jest zupełnie legalne i mogą zostać użyte w sytuacji zagrożenia. To jedno z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych sposobów obezwładnienia przeciwnika przez laika. Jak działa gaz łzawiący?

Czym różni się gaz łzawiący od gazu pieprzowego?

Różnice między gazem pieprzowym a gazem łzawiącym są niewielkie. Gaz pieprzowy to substancja pochodzenia biologicznego, podczas gdy gaz łzawiący to produkt syntetyczny. O ile gaz pieprzowy działa natychmiast, o tyle gaz łzawiący nie działa na osoby, które są odporne na ból. Taka broń nie działała w przypadku osób pod wpływem narkotyków, alkoholu czy innych używek. Gaz łzawiący jest używany głównie przez służby mundurowe, co zaobserwować możemy na różnych demonstracjach. Gaz łzawiący stosunkowo szybko się ulatnia i można go zmyć.

Jak działa gaz łzawiący?

Gaz łzawiący jest popularną formą samoobrony, która, podobnie jak broń czarnoprochowa, nie wymaga zezwolenia. Posiada on działanie drażniące, które odczuwalne jest przede wszystkim w śluzówkach i układzie oddechowym. Pod wpływem uwolnionej substancji dochodzi do podrażnienia oczu. W większości przypadku użycie tego gazu nie zagraża zdrowiu i życiu napastnika. Sposób użycia gazu jest prosty i polega na skierowaniu strumienia substancji w stronę twarzy agresora. W przypadku gazu łzawiącego wystarczy wycelować w okolice twarzy napastnika. Dzięki drażniącym substancjom, gaz działa drażniąco, co skutecznie uniemożliwia kontynuowanie ataku i umożliwia ucieczkę.  Większość objawów ustępuje po około 30 minutach.

Zarówno gaz pieprzowy, jak i gaz łzawiący to produkty w pełni legalne i mogą być zakupione przez osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia. Można go zakupić i nosić przy sobie. Gazu łzawiącego czy gazu pieprzowego można użyć w sytuacji, gdy jesteśmy zaatakowani i narażone zostaje nasze zdrowie i życie. Reguluje to ustawa. Nie grożą za to żadne konsekwencje prawne.